Acılı aileden "Özgecan Yasası" talebi

Acılı aileden "Özgecan Yasası" talebi
Acılı aileden "Özgecan Yasası" talebi
- Öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ailesi, benzer olayların yaşanmaması için "Özgecan Yasası" çıkarılmasını istiyor - Anne Aslan: - "Özgecan Yasası'nın çıkmasını istiyorum. Kızlarımız, kadınlarımız böyle olmasın. Adalet yerini bulsun istiyorum. Bir daha canlar yanmasın" - Baba Aslan: - "İnsanların vicdanlarını, vicdanlarındaki o adaletin tecelli edeceğine inanıyorum. O anlamda bir mahkeme görülüyor. Benim nazarımda o mahkeme görülmüştür. Mahkeme-i kübrada görülmüştür ve cezası da kesilmiştir" - KADEM Başkanı Yılmaz: - "Özgecan davası, artık Türkiye'deki kadın sivil toplum örgütlerinin bir namus davasıdır"

MERSİN (AA) - Tarsus ilçesinde öldürüldükten 4 ay sonra katil zanlıları yargılanmaya başlanan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ailesi, benzer cinayetlerin önlenmesi amacıyla "Özgecan Yasası" çıkarılmasını talep ediyor.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Sare Aydın Yılmaz, davayı takip için geldiği Mersin'de, Özgecan Aslan'ın ailesini Barış Mahallesi'ndeki evinde ziyaret etti. 

Ziyaretin ardından AA muhabirine açıklamada bulunan anne Songül Aslan, çok üzgün olduğunu, benzer olayların bir daha yaşanmaması için devlet yetkililerinden yardım istedi.

Olayın faillerinin hiçbir şekilde affedilemeyeceğini belirten anne Aslan, "Özgecan Yasası'nın çıkmasını istiyorum ben. Kızlarımız, kadınlarımız böyle olmasın. Adalet yerini bulsun istiyorum. Bir daha canlar yanmasın. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine Hanım olmak üzere bütün kadınlara teşekkür ediyorum. Allah razı olsun herkesten" diye konuştu.

Baba Mehmet Aslan da "Allah'ın sadece bir meleği insanların kalbini, yüreğini yakabiliyorsa bunun gereğini yerine getirmek mecburiyetindeler. Bu ülkenin tek istediği şey barış" ifadesini kullandı. 

Davayla ilgili düşüncelerini de paylaşan baba Aslan, şöyle konuştu:

"Benim düşüncem ilahi takdirin, adaletin tecellisi hiç şüphesiz ki yerini bulacaktır. Bu anlamda geleceğin tüm insanlar için iyi olmasını diliyorum. İnsanların vicdanlarını, vicdanlarındaki o adaletin tecelli edeceğine inanıyorum. O anlamda bir mahkeme görülüyor. Benim nazarımda o mahkeme görülmüştür. Mahkeme-i kübrada görülmüştür ve cezası da kesilmiştir. O mahkemede yargılananlar 3 tane kendini, haddini bilmez, nefsine zulmetmiş kişiler değildir. Bu mahkeme-i kübrada insanlık yargılanmıştır. Bu mahkeme de temsili olarak yapılmaktadır."

Abla Beste Aslan da yardımlarından dolayı devlet büyüklerine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  ve parti liderlerinden "Özgecan Yasası" çıkarmalarını isteyen abla Aslan, "Özgecan Yasası'nın çıkmasını istiyorum. İndirim ve tahrik gibi şeylerin yer almamasını istiyorum. Benim kardeşim Özgecan için böyle bir şey söz konusu değil ama gündemde olmayan diğer vakalar için de aynı şey söz konusu olsun. Ben bunu istiyorum. İnsanlar sırf yargılanacakları için kadınlar sürekli tacize uğrarken, bunu dile getirmekten bile çekiniyorlar. Bunun son bulmasını istiyorum" şeklinde konuştu.

- "Davayı sonuna kadar takip edeceğiz"

KADEM Başkanı Yılmaz da hem Özgecan davasını takip etmek hem de anne ve babasını ziyaret için geldiklerini söyledi. 

Anne ve babanın sivil toplum örgütü olarak sadece kendilerini kabul ettiğini belirten Yılmaz, şunları dile getirdi:

"Özgecan davası artık Türkiye 'deki kadın sivil toplum örgütlerinin namus davasıdır. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Sanıkların hiçbir şekilde iyi hal, tahrik indirimi gibi yasalardan boşluk bularak faydalanmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu anlamda mücadele veren tüm sivil toplum örgütlerini destekliyorum.

Bugün derneğimize karşı, alanda birtakım sıkıntılar da oldu. Neyi paylaşamıyoruz? Bundan dolayı aile son derece üzgün. Neyin paylaşmasını yapamıyoruz?"