AK Parti Mersin'de de birinci

AK Parti Mersin'de de birinci
AK Parti Mersin'de de birinci
- Kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ı birinci sıradan aday gösterdiği Mersin'de oy oranını arttırarak birinci parti oldu - İlçelerin tamamında oy artışı yakalayan AK Parti, 3 olan milletvekili sayısını 4'e çıkardı - Elvan: - "Artık önümüzde tek hedef var. O da Mersin'e ve Türkiye'ye hizmet etmek, ülkemize dev eserler kazandırmak"

MERSİN (AA) - 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde Mersin'de eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ı birinci sıradan aday gösteren AK Parti, bir önceki seçime göre oy oranını 13 ilçenin tamamında da arttırarak birinci parti oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 7 Haziran'da yapılan seçimlerde Mersin'de 1 milyon 30 bin 631 geçerli oydan 278 bin 630'unu alan AK Parti, yüzde 26'ya yakın oyla CHP'nin ardından ikinci parti oldu ve 3 milletvekili çıkardı.

Mersin'de 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ı birinci sıradan aday gösteren AK Parti, oy aranında büyük artış sağlayarak, kesin olmayan sonuçlara göre, kent genelindeki oyunu 341 binin üzerine çıkardı ve yüzde 31,72 oyla birinci parti oldu. AK Parti, milletvekili sayısını da bu kentte 3'ten 4'e çıkardı. 

2014'teki yerel seçimlerde 13 ilçesi olan kentte sadece Aydıncık ilçesini kazanabilen iktidar partisi, 1 Kasım'daki seçimlerde, kesin olmayan sonuçlara göre, merkez Toroslar ilçesi ile Erdemli, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Gülnar ve Mut ilçelerinde oy oranında birinci oldu.

AK Parti, merkez Yenişehir, Akdeniz, Mezitli ilçeleri ile Tarsus, Çamlıyayla ve Silifke ilçelerinde de oy oranlarında artış sağladı. İlçelerdeki en büyük oy artışı ise Aydıncık ilçesi oldu. 

Bir önceki seçimde yüzde 29'a yakın oy alan CHP, oyunu yüzde 30'a çıkarıp, milletvekili sayısını 4'e yükseltse de birinciliği AK Parti'ye kaptırdı. 7 Haziran'daki seçimde 3 milletvekili kazanan MHP'de bu sayı 2'ye düşerken, HDP ise bir önceki seçimde çıkardığı 2 milletvekilinden birini bu seçimde kaybetti. 

- Lütfi Elvan oy artışında etkili oldu

İlk kez Mersin'den aday gösterilen Elvan, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde Mersin'in 13 ilçesinde de yoğun bir seçim kampanyası yürüttü.

İlçelerin tamamında mitingler düzenleyen ve buralarda vatandaşlarla görüşerek problemlerini dinleyen Elvan'ın başta ulaşım sorunlarının çözülmesini içeren projelerinin Mersin'de oy artışında etkili olduğu belirtiliyor.

Elvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa zamanda Mersinli vatandaşların "yüreğine işleyen" bir seçim sürecini zaferle sonuçlandırdıklarını söyledi.

Türkiye'nin 1 Kasım'dan zaferle çıktığını belirten Elvan, "Vatandaşlarımızın desteğiyle hem Mersin hem Türkiye, istikrarın devamı için büyük bir adım atmıştır. Vatandaşlarımız, dev projelere, kalkınmaya ve her anlamda gelişmeye 'evet' demiştir" dedi.

Elvan, kendileri için çalışmanın yeni başladığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Artık önümüzde tek hedef var. O da Mersin'e ve Türkiye'ye hizmet etmek, ülkemize dev eserler kazandırmaktır. Verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız. Bütün sorunları biliyoruz, çözümlerini daha iyi biliyoruz. Projelerimizi kısa zamanda bir bir hayata geçireceğiz ve Mersin'i hak ettiği noktaya ulaştıracağız. Türkiyemiz için çok kritik öneme sahip olan bu süreçte istikrar yönünde bizlere destek veren veya vermeyen tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Mersin'in hepimizin ortak değeri olduğu bilinciyle, hiçbir ayrım gözetmeksizin ilimize hizmet etmek için yarışacağız."