"Ali Baba ve 40", 18 yıl aradan sonra sahnede

"Ali Baba ve 40", 18 yıl aradan sonra sahnede
"Ali Baba ve 40", 18 yıl aradan sonra sahnede
- Mersin Devlet Opera ve Balesi, Türk operasının "mihenk taşları"ndan "Ali Baba ve 40"ı, 18 yıl aradan sonra yeniden sahneye taşıdı

MERSİN (AA) - Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), dünya opera evlerinin repertuvarına girmiş ilk Türk eseri olmasıyla öne çıkan "Ali Baba ve 40"ın prömiyerini gerçekleştirdi. 

Librettosu Tarık Günersel'e, bestesi Selman Ada'ya ait 2 perdelik opera, Mersin Kültür Merkezi'nde 18 yıl sonra yeniden seyirciyle buluştu.

Şef İbrahim Yazıcı'nın yönettiği eserde, Ali Baba'nın efsanelere konu olan hikayesi, masalsı dille ve görkemli koreografilerle anlatıldı.

Sanatseverlerin ilgi gösterdiği "Ali Baba ve 40"ın rejisörlüğünü Melih Öztürk, dekor tasarımını Seyhan Atamer, kostüm tasarımını Sevtaç Demirer, koreografisini Serbülent Biçer ve Mahmut Akyol, koro şefliğini Orhan Öner Özcan, ışık tasarımını ise Tarı Deniz üstlendi.

Eserde başlıca rolleri, Emrah Sözer, Onur Polat, Hasan Berk, Kıvanç Uğraşbul, Ufuk Kasar, Hulusi Polat, Sevil Erçak, Funda Hayfavi, Volkan Şen, Pınar Olgun Güven, Ayşegül Devrim Serdar, Ayşe Pınar Balay, Neslihan Ulaş ve Okan Fidan paylaştı. 

- Eserin konusu

Eser, Kırk Haramilerin, içi ganimetlerle dolu gizemli mağarasının sırrını öğrenen Ali Baba ve mağaradaki altınlarla zengin olma hayali kuran, hilekarlığıyla tanınan kardeşi Kasım'ın başından geçen olayları anlatıyor.