Alman araçlarına "Türk kapısı"ndan binilecek

Alman araçlarına "Türk kapısı"ndan binilecek
Alman araçlarına "Türk kapısı"ndan binilecek
- Mersin Teknopark'taki bir firma, çok kullanıldığı için sık arızalanan dolmuş kapılarının problemini gidermek için başlattığı 3 yıllık çalışmada başarılı oldu - Firmanın yönetim kurulu başkanı Doğan: "Bizim en büyük uygulama alanımız Mersin'deki dolmuş hatları oldu. Ürettiğimiz kapıları dolmuş hatlarında denedik ve başarılı olduk" - "Şu an Volkswagen'e üretim yapıyoruz. Aynı zamanda Mercedes, Renault, Ford ve Fiat ile görüşmelerimiz devam ediyor. Özetle sektördeki bütün oyuncularla temas halindeyiz"

MERSİN (AA) - SEZGİN PANCAR - Bir teknopark firması, çok kullanıldığı için sık arızalanan dolmuş kapılarının problemini gidermek için başlattığı 3 yıllık AR-GE çalışmasında başarılı oldu. Firma bu kapıları dünyaca ünlü   otomotiv firmalarına satmaya başladı.

Almanya'da bir minibüste günde en fazla 50'yi bulan otomatik kapı açılma sayısı, Türkiye 'de binleri bulabiliyor. Araçların yurtdışı koşullarına göre üretilen kapıları, Türkiye şartlarında çabuk arızalanabiliyor.

Dolmuşlarda sık meydana gelen otomatik kapı arızalarını araştıran Mersin Teknopark'taki bir firma 3 yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda, günde yüzlerce kez kez açılıp kapanan servis araçları için daha sağlam kapı üretti.

Firmanın yönetim kurulu başkanı Veli Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya ile Türkiye arasındaki kullanım farkından yola çıkarak, Türkiye şartlarına uygun kapı ürettiklerini ifade etti.

Kapıların farklı birçok güvenlik ve ekstra donanıma sahip olduğunu belirten Doğan, "Bizim en büyük uygulama alanımız Mersin'deki dolmuş hatları oldu. Ürettiğimiz kapıları dolmuş hatlarında denedik ve başarılı olduk. Bizim kapılarımız Alman ürününe göre çok daha dayanıklı" dedi.

Doğan, üretimlerinin Alman otomobil firması Volkswagen'in de dikkatini çektiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Gelip kapılarımızı incelediler ve çok beğendiler. Ürettiğimiz kapıları onlara satmaya başladık. Volkswagen ürettiği minibüs, panelvan ve diğer servis araçları ile VIP araçlarında bizim kapılarımızı kullanılmaya başladı. Artık Alman firmasının birçok servis tipi aracında bizim kapılarımız 'standart' olarak kullanılıyor. Araçlar Türkiye'ye panelvan olarak geliyor, ihtiyaca göre servis veya okul taşıtı olarak düzenleniyor. Burada, içerisine koltuk, taban ve tavan konuluyor biz de firmanın fabrikasına giderek kapılarımızı takıyoruz."

Doğan, otomotiv pazarında hızla büyüdüklerini, vurgulayarak, "Şu an Volkswagen'e üretim yapıyoruz. Aynı zamanda Mercedes, Renault, Ford ve Fiat ile görüşmelerimiz devam ediyor. Özetle sektördeki bütün oyuncularla temas halindeyiz. Güvenli kapılarımızı, uzun vadede de olsa bütün araçlara standart olarak takmayı hedefliyoruz" diye konuştu.