"Annemle Dinimi Öğreniyorum Projesi"

"Annemle Dinimi Öğreniyorum Projesi"
"Annemle Dinimi Öğreniyorum Projesi"
- Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onaylanan ve Türkiye'de ilk olarak Mersin'de uygulanan projenin ilk etabı tamamlandı

MERSİN (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onaylanan ve Türkiye 'de ilk olarak Mersin'de uygulanan "Annemle Dinimi Öğreniyorum Projesi" ilk mezunlarını verdi.

Pilot olarak Mersin'deki Hz. Hamza ve Hz. Eyüp camilerinde uygulanan proje kapsamında, haftanın 4 günü, 4-6 yaş aralığındaki çocuklarıyla camiye gelen 33 anne, vaizelerden Kur'an-ı Kerim öğrendi. 

Çocuklar da yandaki bir derslikte çocuk gelişim öğretmenleri eşliğinde temel dini bilgilerin yanı sıra dua ve ilahiler öğrendi. Yaklaşık 2 aydır verilen eğitimlerin ardından projenin ilk etabı tamamlandı.

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Mersin Şubesi'nde düzenlenen törende ise çocuklar dualar edip öğrendikleri sureleri okudu. Daha sonra ilahi söyleyen çocuklar, bir de tiyatro gösterisi sundu. 

Mersin Müftüsü Ali Melek, yaptığı açıklamada, 4-6 yaş arası okul öncesi çocuklar ve anneleri için yaptıkları projeye 2 sınıfta başladıklarını ve 33 anne ile çocuğunun katıldığını söyledi.

Okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu belirten Melek, "Hz. Hamza ve Hz. Eyyüp camilerinde çocuklara ve annelerine yönelik bu programı gerçekleştirdik. Burada annelerin çocuklarıyla birlikte Kur'an kursuna gelip eğitim almalarını amaçladık" dedi.

Eğitimlerde psikologlar ve farklı branşlarda katkı sunacak uzmanlardan da yararlandıklarını aktaran Melek, şöyle konuştu:

"Projeyi ilk olarak Mersin'de başlatmış olduk. Okul öncesi çocukların eğitimine yönelik büyük bir talep gelmekte. Biz de mevcut olan Kur-an kurslarından bu anlamda bir hazırlık dönemi geçirilmesini istedik. Projenin kapsamlı şekilde gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz. Biz bu çalışmayı anneleri ve çocuklar bazında renkli hale getirdik. Çocuklar anneleriyle birlikte abdest alıp namaz kılıyorlar. Bu şekilde öğrendiklerini uyguluyorlar."

Melek, programın sonunda annelere sertifikalarını çocuklara da çeşitli hediyeler verdi.