Artan kırmızı et fiyatları balıkçıları umutlandırdı

Artan kırmızı et fiyatları balıkçıları umutlandırdı
Artan kırmızı et fiyatları balıkçıları umutlandırdı
- Mersinli balıkçılar kırmızı et fiyatlarındaki artış nedeniyle tüketicilerin tercihlerini balıktan yana kullanmalarını bekliyor

MERSİN (AA) - Kırmızı et fiyatlarının yükselmesi son dönemlerde durgun bir dönem geçiren Mersinli balıkçılar için umut oldu.

Sofraları süsleyen çok sayıda balığın ağlara takıldığı Doğu Akdeniz'in önemli balık merkezlerinden Mersin'de, av yasağına rağmen ürün sıkıntısı yaşanmadı. 

Mersin Balıkçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkçıların yasağın olmadığı 12 milden sonrasında avlandığını, ağlara takılan balıkların tezgahları doldurmaya yettiğini söyledi. 

Kırmızı et fiyatlarının yükselmesiyle, tüketicilerin balığa yönelmesini beklediklerini vurgulayan Polat, uygun fiyatların da bu tercihde etkili olacağını ifade etti.

Polat, " Kültür balıkları haricinde zam çok az var. Fiyatlar halkımız için uygun. Sardalya 5 liraya satılıyor. Çupra ve levrek, kilosu 15 ila 20 lira arasında. İstavrit ve kefal 7 liradan satılıyor. Tezgahlarımızda karides, kalamar her zaman var. Ayrıca kilosu 7 lira olan, hiç kılçığı olmayan, çocukların rahat yiyebileceği sapan dediğimiz balık da var" dedi.

Polat, deniz levreğinin 20 liradan, mercan ve gümüşün de 15 liradan satıldığını kaydetti.

- Yaz balığı sardalya

Tezgahlarda olmayan hamsinin yerine kilosu 5 lira olan sardalyanın ilgi gördüğünü belirten Polat, "Sardalya, hamsinin özelliklerinde olan bir balık. Omega 3 ve omega 6'nın en çok bulunduğu, vitaminli bir balık. Fiyatı 5 lira, çok uygun. Fakiri de zengini de yiyor. Izgarası, fırını her türlü yemeği olur. Halkımızı balık yemeye davet ediyoruz" diye konuştu. 

Yaz döneminde balığa rağbet az olsa da mevcut müşterilerin kendilerini mutlu ettiğini kaydeden Polat, sıcak havalarda sardalyanın yanı sıra somon, kefal ve sapan balığı gibi türlerin rağbet gördüğünü vurguladı.