"Astım Mağarası" kışın da ilgi görüyor

"Astım Mağarası" kışın da ilgi görüyor
"Astım Mağarası" kışın da ilgi görüyor
- Uygun iklimiyle kışın da turist ağırlayabilen Mersin'de bulunan Astım Mağarası, ilginç şekilli sarkıtları ve dikitleriyle ziyaretçilerine farklı bir atmosfer sunuyor - Astım hastalarına iyi geldiğine inanılan mağara fotoğraf tutkunlarının da uğrak yerleri arasında bulunuyor

MERSİN (AA) - Silifke ilçesindeki Astım Mağarası, ilginç şekilli sarkıtlarıyla ziyaretçilerine farklı bir atmosfer sunarken, astım hastalarına da iyi geldiğine inanıldığı için yoğun ilgi görüyor.

Doğu Akdeniz'in önemli turizm merkezlerinden Mersin, sahip olduğu tarihi dokusuyla diğer bölgelere göre daha ılıman geçen kış aylarında da turistleri ağırlıyor.

Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu Mahallesi'ndeki Astım Mağarası da birbirine bağlantılı, toplam uzunluğu 200 metreyi bulan galeriler, ilginç şekilli sarkıtları ve dikitlerliyle ziyaretçilerine yerin 15 metre altına doğru mistik bir yolculuk sunuyor. 

Halk arasında astım hastalarına iyi geldiğine inanılan mağara, sık sık dilek tutanlara ev sahipliği yaptığı için de "Dilek Mağarası" olarak da biliniyor.

Silifke Turizm Derneği Başkanı Ali Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sonbahar-kış sezonunda kültür turlarıyla gelen turistlerin mağaraya ilgi gösterdiğini söyledi. 

Mağaranın, ilçenin en önemli ziyaret noktalarından biri olduğunu belirten Küçük, "İnsanlar dilek tutmak ve astım hastalarına iyi geldiği düşüncesiyle sıklıkla mağarayı ziyaret ediyor. Ancak, buraya hava koşulları nedeniyle kalp ve tansiyon hastalarının girmesi tavsiye edilmiyor" ifade etti.

Küçük, mağaranın ilginç yapısı nedeniyle ayrıca fotoğraf tutkunlarının da uğrak yeri haline geldiğini sözlerine ekledi.