Aynı hastalıktan 3. çocuklarını da kaybetmek istemiyorlar

Aynı hastalıktan 3. çocuklarını da kaybetmek istemiyorlar
Aynı hastalıktan 3. çocuklarını da kaybetmek istemiyorlar
- Mersin'de 6 çocuğundan 2'sini tanı konulamayan bir hastalıktan kaybeden Altın ailesi, 3. çocuklarının da benzer rahatsızlıktan yaşamını yitirmemesi için yardım bekliyor - Baba Hüseyin Altın: "Artık çocuklarıma bakacak maddi durumum kalmadı. Bu hastalığın teşhisi ve tedavisi konusunda yardım bekliyorum" - "Üçüncü çocuğumu da kaybetmek istemiyorum"

MERSİN (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde 6 çocuklarından 2'sini teşhis konulamayan hastalıktan kaybeden Altın ailesi, benzer rahatsızlığı bulunan 3. çocuklarının da yaşamını yitirmesinden endişe duyuyor.

Hüseyin-Münevver Altın çiftinin, sarışın olarak doğan çocuklarından ikisi, 1,5 - 2 yaşına geldiğinde yürüme problemi, solunum yetmezliği gibi sorunlarla karşılaştı. Hastaneye götürülen ancak teşhis konulamayan 2 çocuk , 6 yaşına geldiğinde hayatını kaybetti.

Yine sarışın olarak doğan ve 2 yaşından itibaren kardeşlerinin yaşadığı sağlık sorunu başgösteren 5,5 yaşındaki Özlem'i de kaybetmek istemeyen aile , yardım bekliyor.

- "Çocuğumuza bir şey olmasın diye nöbet tutuyoruz"

Baba Hüseyin Altın (39), AA muhabirine, 20 yıllık evliliğinde 6 çocuğu olduğunu, 2'sini henüz teşhis edilemeyen hastalıktan kaybettiklerini söyledi.

Çocuklarından esmer olanların sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürdüğünü ancak sarışın olarak dünyaya gelen 2 çocuğunun öldüğünü, en küçüğünün de aynı hastalıkla mücadele ettiğini aktaran Altın, şöyle konuştu:

"Üçüncü çocuğumu da kaybetmek istemiyorum. Şu an tek isteğim çocuklarımın hangi hastalığa yakalandığının teşhis edilmesi ve bir tedavi yöntemi bulunması. Sarışın çocuklarım sağlıklı şekilde dünyaya geldi ancak 1,5-2 yaşında yürüme problemi, solunum yetmezliği ve baygınlık sorunu yaşadılar. Bu iki çocuğumu Adana, Mersin ve İstanbul başta olmak üzere bazı kentlerdeki birçok hastaneye götürmeme rağmen doktorlar tanı koyamadı ve çocuklarım öldü. Altıncı çocuğum olan ve yine sarışın doğan 5,5 yaşındaki kızım Özlem de benzer hastalığın pençesine düştü. Özlem de kardeşleri gibi 2 yaşında aynı belirtilerle bu hastalığa yakalandı. Yaklaşık 3 yıldır tedavi görüyor. En son Adana'da 4 ay hastanede yattı. Doktorlar, hastanede ne imkan varsa kullandıklarını fakat başka bir şey yapılamayacağını belirterek, evde bakım için Özlem'i taburcu etti. Kızım, evde yaşam destek cihazına bağlı yaşıyor."

- "Eve jeneratör aldım"

Altın, yaşadıkları mahallede elektrik akımının sık sık kesildiğini, Özlem'e bir şey olmaması için maddi imkansızlıklara rağmen jeneratör aldığını aktardı.

Çocuklarının hastalığı nedeniyle düzenli bir işte çalışamadığını dile getiren Altın, "Özlem için aylık 500 lira ilaç parası veriyorum. 2 çocuğumuzu kaybetmek beni ve eşimi gerçekten yıktı. Bu nedenle eşimle Özlem'in başında nöbet tutuyoruz. Nefes almakta zorlanıyor ve elektrik kesilmesi halinde de cihaz çalışmadığı için soluk alamıyor" diye konuştu.

Yetkililerden yardım beklediklerini söyleyen Altın, "Artık çocuklarıma bakacak maddi durumum kalmadı. Bu hastalığın teşhisi ve tedavisi konusunda yardım bekliyorum" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Adana

  ,

  Mersin

  ,

  İstanbul

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Yaşam

  ,

  elektrik

  ,

  lira

  ,

  öldü