Bakla, üreticisinin yüzünü güldürüyor

Bakla, üreticisinin yüzünü güldürüyor
Bakla, üreticisinin yüzünü güldürüyor
- Mersin'in Silifke ilçesinde hasadına başlanan baklanın kilogram fiyatının 3,5 lira olması üreticiyi memnun etti

MERSİN (AA) - Mersin'in Silifke ilçesinde hasadına başlanan baklanın tarlada kilogramının 3,5 liradan satılması, üreticiyi sevindirdi.

İlçenin çeşitli mahallelerinden hasat edilen ve geçtiğimiz yıl 2,5 liradan alıcı bulan bakla, bu yıl hem rekoltesiyle hem de fiyatıyla üreticilerinin yüzünü güldürdü. 

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, gazetecilere yaptığı açıklamada, mart ayı sonuna kadar devam edecek hasatta, bin dönüm araziden yaklaşık 500 ton bakla elde edileceğini söyledi.

Yarım kiloluk kaselerde paketlenerek satışa sunulan baklanın, yarısının Irak'a ihraç edileceğini, bir kısmının da iç piyasada tüketileceğini kaydeden Türer, "Bakla sezonunun başladığı şu günlerde üreticiden kilogramı 3,5 liradan alınıyor. Hasadın olumlu geçmesi ve baklanın fiyatı üreticiyi memnun etti" dedi. 

Türer, baklanın, vitamin bakımından zengin sebzelerden biri olduğunu belirterek, "Çukurova yöresinde yaygın olarak üretimi yapılan bakla hem taze hem de kuru olarak yenilebilen bir sebze. Dileğimiz, fiyatların sezon boyunca iyi olup çiftçimizin yüzünün gülmesi" diye konuştu.