Bayramda aşırı yemek yemekten kaçının

Bayramda aşırı yemek yemekten kaçının
Bayramda aşırı yemek yemekten kaçının
- Mersin Halk Sağlığı Müdürü Kemik: "Ramazanın sonlanmasıyla beraber tüketilecek yiyeceklerin miktarınının aniden arttırılmaması ve öğün aralarının en az 2 en fazla 4 veya 5 saat olacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor"

MERSİN (AA) - Mersin Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik, ramazanda oruç tutan kişilerin, Ramazan Bayramı ile normal yeme düzenine geçerken aşırı yemek yemekten kaçınmaları gerektiğini bildirdi. 

Kemik, yazılı açıklamasında, vatandaşların ramazanda,  beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girebildiklerine vurgu yaptı. 

Orucun ardından aşırı yemek yemenin sonucunda bazı problemlerin kaçınılmaz olacağına dikkati çeken Kemik, "Bunların en önemlisi hazımsızlık ve mide problemleridir. Ramazanın sonlanmasıyla beraber tüketilecek yiyeceklerin miktarının aniden arttırılmaması ve öğün aralarının en az 2 en fazla 4 veya 5 saat olacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Kemik, bayramlarda tatlı ve hamur işleri tüketiminin arttığını belirterek, bu gıdaların aşırı tüketiminin, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceğini kaydetti.

Bayram ziyaretlerine yürüyerek gidilmesinin tercih edilmesinin yararlı olacağını anlatan Kemik, "Özellikle fiziksel aktivitenin arttırılması adına haftada 5 gün en az 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalı" tavsiyesinde bulundu.


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  Ramazan

  ,

  Yemek

  ,

  Beslenme

  ,

  Aktivite