Bir haftalık bebeğin "Umut" yolculuğu

Bir haftalık bebeğin "Umut" yolculuğu
Bir haftalık bebeğin "Umut" yolculuğu
- Mersin'de dünyaya geldikten bir gün sonra kalbinin sol tarafının gelişmediği anlaşılan ve hayati tehlikesi bulunan bebek için tüm imkanlar seferber edildi - Ailesinin "Umut Alp" ismini verdiği bebek, sağlığına kavuşması için ambulans uçakla İstanbul'a gönderildi - Baba Ahmet Özerişoğlu: "Bebeğimizin adını Alp koymayı düşünüyorduk ancak yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle bize bir umut olması için buna Umut'u da ekledik"

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Mersin'de geçen hafta Özerişoğlu ailesine ikinci çocuk sevinci yaşatan ve doğumdan bir gün sonra kalbinin sol tarafının gelişmediği anlaşılan Umut Alp bebek, yaşama tutunma mücadelesi veriyor.

Tarsus ilçesinde geçen hafta normal doğumla dünyaya gelen ve taburcu olduktan bir gün sonra yaşadığı nefes alma sıkıntısı nedeniyle yeniden hastaneye yatırılan Umut Alp bebek, doktorların yaptığı tetkikler sonucu Mersin'e sevk edildi.

Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde "hipoplastik sol kalp sendromu" tanısı konulan Alp bebeğin kalbinin sol tarafının gelişmediği belirlendi. 

Acil ameliyat edilmesi için İstanbul'a gönderilmesine karar verilen bebeğin durumundan haberdar olan eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da aileye yardım elini uzattı.

Yapılan tetkiklerin ardından Umut Alp bebek, hazırlanan ambulans uçakla İstanbul'daki özel bir hastaneye gönderildi.

- "Hamilelikte hiçbir sıkıntı yoktu"

Umut Alp bebeğin babası Ahmet Özerişoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hamileliği sırasında eşinin tüm takiplerini özel hastanelerde yaptırdıklarını ve kendilerine hiçbir sıkıntı olmadığının söylendiğini belirterek şöyle devam etti:

"Doğumdan sonra da her şey yolunda gidiyordu. Eve gittikten bir gün sonra nefes almasında sıkıntı çıktı. Acil hastaneye götürdük ve Mersin'e sevk edildi. 'Anne karnında kalbinin sol tarafı gelişmemiş' dediler. Her şeye hazır olmamız söylendi. Ama yüzde 1 de olsa acil ameliyat olması gerektiği söylendi. Bunun için İstanbul'a gitmesi gerekiyordu. Bebeğimiz önce karayoluyla Adana'ya oradan da ambulans uçakla İstanbul'daki özel bir hastaneye gönderildi. İnşallah İstanbul'da sağlığına kavuşur. Bize yardım eden Bakan Elvan ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine çok teşekkür ediyorum."

Bebeklerinin bir an önce sağlığına kavuşmasını bekleyen baba Özerişoğlu, "Bebeğimizin adını Alp koymayı düşünüyorduk ancak yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle bize bir umut olması için buna Umut'u da ekledik" dedi.

Bu arada, Umut Alp bebeğin İstanbul'daki hastanelerde tetkiklerine başlandığı öğrenildi.