Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü

Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü
Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü
MERSİN (AA) - Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.Çakacak, mesajında, Türk milletinin, tarihin...

MERSİN (AA) - Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çakacak, mesajında, Türk milletinin, tarihin hiçbir döneminde bağımsızlığından ödün vermediğini belirterek, vatan, bayrak ve kutsal değerler için canını ortaya koyduğunu belirtti. 

18 Mart 1915'te Türk milletini tarih sahnesinden silmek üzere Çanakkale'den geçmeye çalışan dünyanın en güçlü donanmalarının Çanakkale Boğazı'nda sulara gömüldüğünü ifade eden Çakacak, "Çanakkale Geçilmez" dedirten ecdadın, Çanakkale Deniz Zaferi'ni tarihin sayfalarına altın harflerle yazdırdığını vurguladı. 

Çanakkale Zaferi'nin bütün imkansızlıklara rağmen dünyanın en güçlü devletlerine karşı birlik ve beraberlik içerisinde verildiğini anlatan Çakacak, şunları kaydetti:

"Türk milleti Çanakkale'de elde ettiği eşsiz kahramanlığı, başarısı ile tüm dünyaya bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajını en açık şekilde vermiştir. Etnik kökeni, mezhebi  ne olursa olsun vatanı için savaşan ve bugün Çanakkale'de omuz omuza yatan, vatan ve millet sevgisinin, birlik ve beraberliğin ölümsüz anıtı olan şehitlerimiz; ülkemizin bağımsızlığı, kutsal değerleri, vatan topraklarında şanlı bayrağımızın dalgalanması için vatana hizmet aşkıyla canlarını feda etmişlerdir.

Onların vatan ve millet için yaptığı bu fedakarlığın değeri hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar yüce ve büyüktür. 'Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda' mısrasında olduğu gibi Anadolumuzun her karış toprağında şehitlerimizin izi vardır. Bu mukaddes yurt toprağının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik, kardeşlik içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeli, gelecek nesillere de bu bilinci aktarmalıyız. Her zaman gönlümüzde yaşayacak olan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin şanla, şerefle dolu hatıraları ve bizlere bıraktıkları miras Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizin en büyük teminatı olacaktır. "