"Cennet ve Cehennem"e mistik yolculuk

"Cennet ve Cehennem"e mistik yolculuk
"Cennet ve Cehennem"e mistik yolculuk
- Mersin'in en önemli ören yerlerinden cennet-cehennem obrukları, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti mistik bir yolculuğa çıkarıyor - İl Kültür ve Turizm Müdürü Kabahasanoğlu: - "Dünyada böyle bir yer zor bulunur, herkesin görmesi lazım. Düşünün, sevdiklerinizle cennete iniyorsunuz, cehenneme ise tepeden bakıyorsunuz. Zaman bulabilirseniz biraz da vicdan muhasebesi yapıyorsunuz"

MERSİN (AA) - SEZGİN PANCAR - Barındırdığı tarihi güzellikleriyle adeta açık hava müzesini andıran Mersin'de, inanç turizmi açısından büyük önem taşıyan cennet-cehennem obrukları, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Silifke ilçesinde bulunan ve Antik dönemde "kutsal" kabul edilen doğal obruklar, bölgenin en önemli turistik yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. 

Obruklardan biri, doğal güzellikleri dolayısıyla "cennet" olarak adlandırılırken, diğeri ise kasfetli havası ve derin uçurumları nedeniyle "cehennem" olarak isimlendiriliyor.

Yaklaşık 75 metre derinliğinde olan ve bir yer altı deresinin yol açtığı kimyasal erozyon sonucunda oluşan "cennet"e 452 basamaklı taş merdivenle iniliyor. 

Doğal güzellikleriyle turistleri adeta "mistik" bir yolculuğa çıkaran obruğun içerisinde Helenistik dönemden kalan ve Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana'ya ithafen yaptırıldığı bilinen "Meryem Ana Kilisesi" yer alıyor.

Kilise dolayısıyla inanç turizmi açısından da önem taşıyan "cennet"ten daha da aşağıya inebilen ziyaretçiler, buradaki 260 metre genişliğindeki mağarayı gezebiliyor ve yeraltından geçen suyun sesini de duyabiliyor.

"Cennet"in 75 metre kuzeyindeki "cehennem"de ise 130 metrelik derinliğiyle ön plana çıkıyor. Tehlikeli yamaçları nedeniyle derinine inilmesi mümkün olmayan "cehennem", üst tarafına özel olarak monte edilen seyir terasından gözlemlenebiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca koruma altına alınan bölge, yılın her döneminde çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

 

- "Tek biletle hem cennet hem cehennem"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, kente gelenlerin görmeden gitmemesi gereken yerlerin başında cennet-cehennem obruklarının yer aldığını söyledi.

Antik dönemde "Korikos Mağaraları" diye bilinen yerde her yıl dünyanın dört bir yanından turistleri ağırladıklarını belirten Kabahasanoğlu, "Dünyada böyle bir yer zor bulunur, herkesin görmesi lazım. Düşünün, sevdiklerinizle cennete iniyorsunuz, cehenneme ise tepeden bakıyorsunuz.  Zaman bulabilirseniz biraz da vicdan muhasebesi yapıyorsunuz. Tek biletle hem cenneti hem de cehennemi ziyaret ediyorsunuz" dedi.

Kabahasanoğlu, bölgenin tarihi dokusunu bozmadan gelen turistlerin rahat etmesi için her türlü kolaylığın da sağlandığını, cennet-cehennemin mutlaka tatil planlarına eklenmesi gerektiğini kaydetti.                                         

- Mitolojik hikayelerin esin kaynağı

Mitolojik hikayelerde, cehennemin, Zeus'un, kavgada yendiği alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon'u, Etna Yanardağı'na kapatmadan önce hapsettiği yer olarak biliniyor.

Cennet ise içerisindeki kiliseyle ilgili de çok sayıda mitolojik hikaye bulunuyor. Ayrıca kilisenin giriş kapısı üzerinde, bu kilisenin Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana'ya ithafen yaptırılmış olduğunu anlatan 4 satırlık kitabe yer alıyor.