"Çeşmebaşı" balesi Mersin'de sahnelenecek

"Çeşmebaşı" balesi Mersin'de sahnelenecek
"Çeşmebaşı" balesi Mersin'de sahnelenecek
Köy yaşamını konu alan gösteri, Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde yarın sanatseverlere "merhaba" diyecek

MERSİN (AA) - Mersin Devlet Opera ve Balesinde (MDOB) yarın prömiyeri yapılacak Ferit Tüzün'ün bestesi ilk Türk balesi "Çeşmebaşı" için hazırlıklar tamamladı.

Gösteri için son provalar MDOB'un koreograflarından Uğur Seyrek yönetiminde Mersin Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Seyrek, prova sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çeşmebaşı"nın ilk Türk balesi olduğunu anımsattı.

Eserde su başında toplanan kişilerin konu edildiğini belirten Seyrek, "Burada su olmadığı için kovalar var. Kova bütün insanların, özellikle kadınların umutlarını temsil ediyor. Yıkanıp arınma, özgürlük, suyun akışı, tazelenmek ve geleceğe doğru umutları simgeliyor. Kadınlar tek ışık içinde birlikteliklerini sergiliyor. Zamanımıza çok uygun bir eser" dedi. 

-Prömiyer yarın

Eserin Mersin prömiyeri Mersin Kültür Merkezi'nde yarın saat 20.00'de sanatseverlerle buluşacak. 

Dekor tasarımını Gürcan Kubilay, kostüm tasarımını Sevtaç Demirer, ışık tasarımını ise Tarı Deniz'in yaptığı eserde, başlıca rolleri Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci, Beatrice Parma, Irakli Bakhtadze, Ozan Demirtaş, İsmail Şereflioğlu, Niyazi Cingöz, Ketevan Chkkivadze, Tutku Barın Tümen, Pınar Humar, Bleda Özlem, Miray Boyacıoğlu, Özge Hoşer, Seda Dereli paylaşırken, MDOB koro sanatçısı soprano Çiğden Aladağ da görev alacak.

-Çeşmebaşı

Orkestra şefi ve besteci Ferit Tüzün'ün bestelediği "Çeşmebaşı" eserinde, bir Türk köyündeki yaşantı canlandırılıyor.  

6 bölümden oluşan eserin dünya prömiyeri 1965 yılında Ankara 'da, Türk balesinin kurucularından Dame Ninette de Valois'in koreografisiyle gerçekleştirildi. 

Uğur Seyrek'in koreografisiyle yeniden sahnelenen eser, Türk folklorundan örneklerin yanı sıra aşıkların sazı, Hacivat ile Karagöz'den de enstantaneler içeriyor.