CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya:
- "Biz CHP olarak taşeronlaşmaya karşıyız. Bunu en başından beri söylüyoruz, programlarımızda var, seçim bildirgemize koyduk"

MERSİN (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "Biz CHP olarak taşeronlaşmaya karşıyız. Bunu en başından beri söylüyoruz,  programlarımızda var, seçim bildirgemize koyduk" dedi.

Akkaya, Mersin'de, Silifke Belediyesinde çalışan 291 taşeron işçinin Belediye İş Sendikasına üye olmasıyla ilgili düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde kamuda 1 milyon 250 bin taşeron işçinin çalıştığını ancak 100-150 bin kişiyi ilgilendiren kadro düzenlemesi yapılmaya çalışıldığını savundu.

Yeni düzenlemeyle işçi mahkemelerinin kaldırılıp uzlaşma kurullarının getirileceğini ifade eden Akkaya, şöyle konuştu:

"Esnek çalışma getirileceğini söylüyor, kiralık işçi bürolarının kurulacağını söylüyor, kıdem tazminatının ona devredileceğini söylüyor, en önemlisi işçinin hak aradığı, sıkıntıya düştüğü zaman, haksızlığa uğradığı zaman gittiği iş mahkemelerini kaldırıp onun yerine uzlaşma kurulu getiriyor. Bu 14 yılda işçi haklarına getirilen en büyük darbedir. Yani sizin hakkınızı iş mahkemelerinde aramaktan ziyade bu uzlaşma kurulundaki çözme yolunda yasa teklifi kabul edilemez. Yani bu bir kıdem tazminatı kadar önelidir. Bu konuda sendikaların hangi görüşte olursa olsun ortaklaşa bu sorun üzerinde eylem birliği içinde olmalı ve ortaklaşa mücadele etmelidir."

Akkaya, işçilerin haklarının aranmasının çok önemli olduğuna işaret ederek, bu konunun önemsenmesi gerektiğini bildirdi.

Taşeronlaşmanın "21. yüzyılın kölelik düzeni" olduğunu savunan Akkaya, "Biz CHP olarak taşeronlaşmaya karşıyız. Bunu en başından beri söylüyoruz, programlarımızda var, seçim bildirgemize koyduk" dedi.

Akkaya, CHP'nin taşeronu kaldıracağını açıklamasının ardından AK Parti'nin de seçim bildirgesine bunu aldığını iddia ederek, şöyle devam etti:

"Akıllarındaki düşünce, Türkiye'de kamuda yaklaşık bir milyon 250 bine yakın taşeron işçi var, 100-150 bin kişiyi ilgilendiren bir düzenlemeyi hayata geçirmekti. Ve en son yaptıkları konuşmalarda da özellikle belediyeleri bu işin dışında tutmaya çalışıyorlar. Yani yarın asıl işte taşeron çalıştırılamayacağına ilişkin hükmü belediyede çalışanların dışında olan işlerde yapmayı planlıyorlar. 7 Haziran'dan sonra söylemlerinde bu yoktu. Ama 1 Kasım seçimlerinde aldıkları bu neticeyle bundan vazgeçtiklerini gösteriyor. Yani sizleri seçim öncesi kandırdılar ve yarın göreceksiniz belediyelerde çalışan hiçbir arkadaşımız, taşeron işçimiz kadrolu olamayacak."

Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul da belediyede çalışan taşeron işçilerinin sendikalaşmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, bunun ne anlama geldiğinin bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Belediye Başkanı Mustafa Turgut da her zaman işçilerinin yanında olduğunu, taşeron işçileri sendikalı yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.