CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:
- "Erken seçim ihtimali durumunda bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bildirgemizde yeni koşullara göre eklemeyi düşündüğümüz yönler var"

MERSİN (AA) -  CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, erken seçim ihtimaline karşı bütün hazırlıkları yaptıklarını belirterek, "Bildirgemizde yeni koşullara göre eklemeyi düşündüğümüz yönler var" dedi.

Erdoğdu, CHP Mersin İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye 'nin çok zor bir dönemden geçtiğini, bu zor günlerin en acısını evlatlarını kaybeden anne ve babalar ile babasız kalan çocukların yaşadığını söyledi.

Genel seçimlerin ardından yaşananları anlatan Erdoğdu, partisinin bugüne kadar olan koalisyon süreçlerinden çok farklı bir iklim içinde görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Türkiye'nin geleceği için 14 temel ilke tespit ettiklerini aktaran Erdoğdu, şöyle konuştu:

"Zannetmeyin ki bu ilkeler olmayacak şeyler değildi. Bu temel ilke dediğim sadece Türkiye'nin değil dünyada hukuka, hukuk devletine, demokratik hak ve özgürlüklere, sosyal haklara riayet eden ve bunu önceleyen bütün siyasi partilerin bütün rejimlerin temel aldığı ilkeler. Bu ilkeleri 5 ana başlık altında topladık. Bu başlıkların hiçbiri itiraz edilebilir şeyler değil. Koalisyon görüşmeleri sonunda bunlara itiraz yok. Ne denildi 'Biz 3 aylık bir geçici hükumetle seçime gitmek istiyoruz.' Bu olmaz. Halk bize onu demedi. 'Gidin bir daha seçim yapın' demedi. Halkın verdiği işaret doğrultusunda bir koalisyon hazırlığı olmadı" diye konuştu.

Erdoğdu, parti olarak erken seçime hazır olduklarını ve kendilerine güvendiklerini bildirdi.

Türkiye'yi bütün çıkarların önüne koyduklarının altını çizen Erdoğdu, şu ifadeleri kullandı:

"CHP bu ülkenin temel blokudur. CHP'nin zayıfladığı, güçsüzleştirildiği bir ortamda Türkiye güçsüzleşir. Bunu biliyoruz. Cumhuriyetin, laikliğin, Mustafa Kemal ilkelerinin, sosyal hukuk devletinin temel direği temel taşıyıcı eksenidir. Onun zayıflaması Türkiye'nin zayıflamasıdır. Erken seçim ihtimali durumunda bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bildirgemizde yeni koşullara göre eklemeyi düşündüğümüz yönler var. Bu çalışmalar yürütülüyor. Özellikle ekonomik ve sosyal haklar, dış politikada barışı yeniden tesis edeceğimiz noktada çalışmalar sürüyor."