CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:
- "Başbakan'ın bir koalisyona girme niyeti yoksa ki öyle görünüyor, o zaman görevi Cumhurbaşkanı'na iade etmeli" - "Cumhurbaşkanı, TBMM'de, genel seçimlerde de en çok oy oranını alan AK Parti'den sonra ikinci parti olarak CHP'nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurmak üzere görevi vermelidir"

MERSİN (AA) -  CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın hükümeti kurma görevini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'na vermesi gerektiğini söyledi. 

Erdoğdu, Silifke'de bir otelde düzenlenen Halkçı Liseler Kampı'nın açılış törenine katıldı. Tören öncesi AK Parti ve MHP 'nin koalisyon görüşmesi sonuçlarına ilişkin açıklamada bulunan Erdoğdu, gazetecilere, hükümeti kurma görevinin Cumhurbaşkanı tarafından ikinci parti olan CHP'ye verilmesi gerektiğini söyledi. 

Bu yönde beklentilerinin olduğunu ifade eden Erdoğdu, "Bugün ki AK Parti-MHP görüşmesinden bir koalisyon anlaşmasının çıkmadığı görülüyor. Aslında koalisyonla ilgili bu görüşmenin başlangıcında MHP'nin bir takım ön koşulları vardı. O dört koşul üzerinden en azından bazıları konusunda anlaşma sağlayamamışlar, dolayısıyla bir koalisyon hükümetinin olmayacağı ortaya çıkıyor. Kamuoyunda 'Şimdi ne olacak?' diye soruluyor" diye konuştu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başka bir partiyle yeni bir koalisyon görüşmesi olmayacaksa görevi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iade etmesi gerektiğini anlatan Erdoğdu, şunları kaydetti:

"Başbakan'ın bir koalisyona girme niyeti yoksa ki öyle görünüyor, o zaman görevi Cumhurbaşkanı'na iade etmelidir. Cumhurbaşkanı da TBMM'de, genel seçimlerde de en çok oy oranını alan AK Parti'den sonra ikinci parti olarak CHP'nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurmak üzere görevi vermelidir. Ondan sonrası tabii ki CHP'nin ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapacağı çalışmalara ve gelişmelere bağlıdır. Ama demokratik teamüller ve Türkiye'nin içinde bulunduğu durum, Sayın Davutoğlu'nun görevi iadesini gerektiriyor."

Hükümeti kurma görevinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğdu, bu yönde bir beklentilerinin olduğunu ve bu şekilde olmasının doğru olacağını düşündüklerini sözlerine ekledi. 

 Kampın açılış törenine CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut ve partililer katıldı.