CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak:
- "Ortadoğu ve Akdeniz kuşağında Türkiye, eğer bir kolaylaştırıcı ağabeylik rolüne soyunup, burada barışı temin ettikten sonra ciddi bir ekonomik bölge oluşturabilirse, ekonomik entegrasyonu sağlayabilirse o zaman Türkiye'nin bugünkü kişi başına geliri yüzde 2 daha yüksek olabilecek" - "Her yıl bir başka sorun, narenciyeyi vuruyor. Narenciye üreticisi, bu memlekette adeta şamar oğlanına döndü"

MERSİN (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye 'nin,  Ortadoğu ve Akdeniz kuşağında kolaylaştırıcı ağabeylik rolüne soyunup, burada barışı temin ettikten sonra ciddi bir ekonomik bölge oluşturması, ekonomik entegrasyonu sağlaması durumunda kişi başına gelirin yüzde 2 artacağını söyledi.

Öztrak, "CHP İş Dünyası Grubu" üyeleriyle partisinin Mersin İl Başkanlığı'ndaki basın toplantısında, Türkiye'nin, Ortadoğu ve Suriye politikasını eleştirdi.

Ülkenin Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Akdeniz kuşağı ortasında "yüzük taşı" konumunda bulunduğunu belirten Öztrak, şöyle devam etti:

"Bu ülke, konumu itibariyle normalde her yıl 40 milyar dolar yabancı sermayeyi doğrudan yatırım olarak çekmesi lazım ama gelen para sadece 4 milyar dolar. Demek ki bu ülke çok kötü yönetiliyor. Sadece Ortadoğu ve Akdeniz kuşağında Türkiye, eğer bir kolaylaştırıcı ağabeylik rolüne soyunup, burada barışı temin ettikten sonra ciddi bir ekonomik bölge oluşturabilirse, ekonomik entegrasyonu sağlayabilirse o zaman Türkiye'nin bugünkü kişi başına geliri yüzde 2 daha yüksek olabilecek. Hiçbir şey yapmadan, sadece buraya mal satsa bu, kişi başına yaklaşık 210 dolar demek."

Öztrak, bölgede ciddi ihracat kaybı yaşandığını ancak Mersin'in kaybının Suriye krizinden değil, son bir yılda Irak'ta yaşanan sorunlar nedeniyle o ülke pazarına ihracat yapamamasından kaynaklandığı kaydetti.

Kentteki işsizlik oranına da değinen Öztrak, "Mersin'de işsizlik oranı 2011 yılında yüzde 9,2'yken bugün yüzde 12,4. Türkiye ortalamasının 3,2 puan üstünde. Mersin'de ciddi işsizlik problemi var. İstihdam oranında da 4 yılda yaklaşık 4,3 puanlık düşüş var. Bütün bölgede en yüksek düşüş Mersin'de" diye konuştu.

- "Narenciye üreticisi adeta şamar oğlanına döndü"

Mersin'de narenciye sektörünün de sıkıntı yaşandığını ileri süren Öztrak, devletin bu konuya bir an evvel el atması gerektiğini vurguladı.

Özellikle Rusya ve Ukrayna'da son dönemde yaşananların, Rusya'ya yapılan narenciye ihracatını ciddi ölçüde olumsuz etkilediğini ifade eden Öztrak, "Her yıl bir başka sorun, narenciyeyi vuruyor. Narenciye üreticisi, bu memlekette adeta şamar oğlanına döndü. Avrupa'da durgunluk oluyor narenciyeyi vuruyor, Irak'ta sorun oluyor narenciyeyi vuruyor, Suriye'de sorun oluyor narenciyeyi vuruyor. O zaman biz, narenciye üreticisini koruyacak bir kurumsal yapıyı oluşturamıyoruz demektir" dedi.

Öztrak ve beraberindekiler, daha sonra Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.