CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
- "Zaman zaman kontrolsüz ithalatla Anamur muzunu sınırlamak istiyorlar. Ben şundan kesinlikle eminim. Aroması ve tadı güzel muzunuz var. Onların daha fazla kazanması daha fazla üretmesi bizim boynumuzun borcudur. Asla ve asla Anamur muzunu, çikita muza ezdirmeyeceğiz" - "Güçlü bir Türkiye için huzurlu bir Türkiye için geleceğe huzurla bakan vatandaşlarımız için oyumuzu kullanacağız ve CHP yani Gazi Mustafa Kemal'in partisini inşallah tek başına iktidar yapacağız"

MERSİN (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Mersin'in Türkiye'yi besleyen çok güzel markaları olduğunu belirterek, "Markalardan birisi de Anamur muzu. Zaman zaman kontrolsüz ithalatla bunu sınırlamak istiyorlar. Ben şundan kesinlikle eminim. Aroması ve tadı güzel muzunuz var. Onların daha fazla kazanması daha fazla üretmesi bizim boynumuzun borcudur. Asla ve asla Anamur muzunu, çikita muza ezdirmeyeceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Mersin'in Anamur ilçesinde gerçekleştireceği miting öncesi Libya'da Türk şirketine ait Cook Adaları bandıralı "Tuna-1" isimli kuru yük gemisine düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 3. kaptan İlker Büyükdere'nin Anamur'daki baba evini ziyaret etti. Baba Halil Büyükdere'ye başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, daha sonra Yeni Cumhuriyet Meydanı'ndaki miting alanına geldi. 

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi şaha kaldırmak için mücadele edeceklerini söyledi.

Mücadele yolunun çok basit olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"İster tarlada ister fabrikada ister caddede ister sokakta, geçen seçimlerde CHP'ye oy vermemiş bir yurttaşımızı ikna edeceksiniz. Diyeceksiniz ki, gel kardeşim sen geçen seçimlerde CHP'ye oy vermedin. Eyvallah başımızın üstüne ama yeni bir süreçteyiz. Türkiye yeni bir sürece giriyor. Bakın 13 yıl kredi verdik biz bunlara. 13 yıldır ülkeyi yönetiyorlar. 13 yılda 6 milyon 200 bin işsizimiz var. Atanamayan 350 bin öğretmenimiz var. Aylığı bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var ve yanlış dış politika sonucu bakın bir vatandaşımız bir hemşehriniz, Libya'da denizde bombalandı ve hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin diyoruz. Az önce ailesine uğradık. Hep beraber başsağlığı diledik. Ama yanlış bir politika var. 2 milyon Suriyelimiz var. 2 milyon Suriyeli'ye ödenen 5 buçuk milyar dolar var. 

Geçen seçimlerde CHP'ye oy vermemiş vatandaşımıza diyeceğiz ki, 'Gel kardeşim yeni bir sayfa açacağız. Yeniden yaşanacak bir Türkiye'yi beraber kuracağız. Gel beraber 7 Haziran'da güler yüzle, hep beraber sandığa gidelim. 6 okun altına mührümüzü basalım' diyeceksiniz. Ben sizden bunun için söz istiyorum. Söz mü? Siz söz verdiniz, sözünüzü tutacaksınız. Çok iyi biliyorum. Ama ben de size söz veriyorum. Her ortamda gün 24 saatse 24 saat, 36 saatse 36 saat sizin için, ülkemiz, çocuklarımız için çalışacağım. Bayrağımız için çalışacağım. Bu da benim size verdiğim bir sözdür." 

Başarının her zaman güzel olduğunu ve başarıyı her zaman yürekten kutlamak gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Bal Ligi'ne yükselen Anamurspor'un futbolcu ve yöneticilerini kutladı. 

Türkiye için ortak mücadele edeceklerini ve ortak çalışacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Ne için çalışacağız? Çocuklarımız için ülkemiz için torunlarımız için bu ülkede yoksulluk olmaması için çalışacağız. 17 milyon yoksulumuz var. 13 yılda 17 milyon yoksul. Sözüm söz dördüncü yılın sonunda CHP iktidarında hiçbir aile, 'ben yoksulum' demeyecek. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Yoksulluğu tarihe gömeceğim" diye konuştu.

- "Anamur muzunu çikita muza ezdirmeyeceğiz"

Anamur'un Türkiye'yi besleyen çok güzel markalarının bulunduğunu ve bu markalardan birinin de Anamur muzu olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Zaman zaman kontrolsüz ithalatla Anamur muzunu sınırlamak istiyorlar. Ben şundan kesinlikle eminim. Aroması  ve tadı güzel muzunuz var. Onların daha fazla kazanması daha fazla üretmesi bizim boynumuzun borcudur. Asla ve asla Anamur muzunu çikita muza ezdirmeyeceğiz. Herkeste bunu çok iyi bilsin. Neden diyoruz ki Anamur muzunu çikita muza ezdirmeyeceğiz. Nedeni şu, bir ülke üretirse güçlü olur. Bir ülke istihdam yaratırsa güçlü olur. Bir ülke üretirse yoksulluk olmaz. Bir ülke üretirse herkes bir şeyler kazanır. Dolayısıyla üreten ülke güçlü ülkedir. Önce üreteceğiz sonra hakça bölüşeceğiz. Rahmetli Ecevit'in söylediği çok güzel bir şey vardı. 'Ne ezen ne ezilen. İnsanca, halkça bir düzen'. Aynısını yapacağız. İnsanca, halkça bir düzeni kuracağız." 

- "Sosyal yardımları kesmeyeceğiz"

Seçim bildirgesinde güçlü bir sosyal devlet kuracaklarının altını çizdiklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Herkes kazanacak. Bu ülkenin işçisi, çiftçisi, sanayicisi, emeklisi kazanacak. Yani yarattığımız geliri hakça bölüşeceğiz. Herkes kazanacak sözüm söz. Bir grup kaybedecek. O grubun adı da hortumcular. Onlar da kaybedecek. Seçim bildirgemizi açıkladık. Hemen bir sürü propaganda. Efendim CHP gelirse Antalya-Mersin yolu açılmazmış, inşaat dururmuş. Niye yürümesin? Senin 13 yılda bitiremediğini geleceksin CHP iktidarında nasıl kısa sürede bitiyor.

Yine bir propaganda, efendim CHP gelirse sosyal yardımlar kesilirmiş. Ya niye keselim? Hangi gerekçeyle keselim. Ben söylüyorum. Anamur meydanından söylüyorum. Ankara'daki beylerde duysun. Vurguncular, köşeyi dönenler duysun. Sosyal yardımları kesmeyeceğiz en az 2 katına çıkaracağım. En az 2 katına...2 katına dahi çıkarsak yani bir Almanya'nın Fransa'nın yaptığı sosyal yardımların yine yarısını bulamıyoruz. İmkanlar ölçüsünde en az 2 katına çıkaracağız. Söyledim, hiçbir ailenin geliri CHP iktidarında 720 liranın altında olmayacak. Aile sigortası getireceğiz. Her ailenin geliri olacak. Kimseyi kimseye muhtaç etmeyeceğiz."

İnancında ve siyasi ahlakında sağ elin verdiğini sol elin görmeyecek anlayışının bulunduğunu dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu , sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Hiç kimseye sen yoksulsun denmeyecek. Onun yoksulluğunu siyasete malzeme yapmayacağız. O gidecek, işçi gibi memur gibi emekli gibi parasını çekecek. Çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak. Dolayısıyla sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Dolayısıyla sosyal devleti güçlendireceğiz. 17 milyon yoksula sesleniyorum. 13 yılda sizin sorununuzu çözmediler. 21. yüzyılın Türkiye'sinin sokaklarında çatık kaşlı insanlar istemiyorum. Hepimiz güleryüzlü olmalıyız ve birbirimizi sevmeliyiz. Sokakta karşılaştığımızda merhaba demeliyiz.

Benim derdim, bu ülkenin büyümesi kalkınması. Benim amacım, bu ülkede işsizliğin olmaması. Benim amacım, bu ülkede yoksulluğun olmaması. Benim amacım, Ramazan ve Kurban bayramlarında dedelerin torunlarından kaçmaması. Benim derdim, bu ülkede bayrağın özgürce dalgalanması. 13 yıldır dünyanın malını götürdüler. Biz, emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz diyoruz. Mazotu 1 buçuk lira yapacağız diyoruz. Hemen soruyorlar, kaynak nerede? Nereden bulacaksın parayı? Sen demiyor muydun Türkiye dünyanın en zengin 19. ülkesi. Ekonomik büyüklük olarak 19. ülkesiyse 17 milyon yoksul nedir. Geçinemeyen emeklinin derdi nedir? Neden çözmedin? Bu ülkede kaynak var. Bu ülkede dürüst siyaset eksik. Ahlaklı siyaset eksik. Ben bunu getireceğim."

- "Gazi Mustafa Kemal'in partisi..."

Taşeron işçiliği kaldıracaklarını ve herkese kadro vereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Efendim 'kaynağı nereden bulacaksın' diyorlar. Ne yaptıklarının bile farkında değiller. Sözüm söz, iktidar olunca bunlara kurs açacağım. Devlet nasıl yönetir, hortumlar nasıl önlenir bunlara kurs açacağım. Neden diyorum kurs açacağım, bakın taşeron uygulamasını anlatayım. Bakın hastanede temizlik işi yapılacak. İş yapıyorlar diğer işçiler gibi iş yapıyorlar. Devlet ne yapıyor, bir taşeron buluyor, diyor ki 'işçiyi sen bul ben sana para vereceğim' sende işçiye para ver. Devlet taşerona para verirken ayrıca yüzde 18 KDV ödüyor. Oda götürüyor işçiye ödüyor. Biz ne diyoruz, devlet olarak sen para veriyor musun? Kime veriyorsun taşerona. Taşeron kime veriyor, işçiye. Ben ne diyorum, taşeronu aradan kaldırıyorum. Ey devlet, parayı vereceksen götür işçiye ver. Onun için dedim ya ben bunlara kurs açacağım. Devletin nasıl yönetildiğini bilmiyorlar. Neden çünkü ceplerini hep düşündüler vatandaşı değil. Yandaşlarını düşündüler vatandaşı değil. Biz mücadelemizi yapacağız. Güçlü bir Türkiye için huzurlu bir Türkiye için geleceğe huzurla bakan vatandaşlarımız için oyumuzu kullanacağız ve CHP yani Gazi Mustafa Kemal'in partisini inşallah tek başına iktidar yapacağız."

"CHP iktidara gelirse faizler yükselir" dendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Hayatımda duyduğum en saçma şeylerden birisi. Onlara bizim seçim bildirgesini de gönderdim. Okusunlar biraz öğrensinler diye. Ya CHP iktidara gelince faiz borçlarının en az yüzde 80'ini sileceğini zaten yazmış neden yükselsin. Faiz borçlarının en az yüzde 80'ini sileceğiz" diye konuştu. 

Anamur'un çiftçisini, doğasını, üreticisinin kaygılarını bildiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hepsini biliyoruz, hiç meraklanmayın bu doğayı bozdurmayacağız. Bu doğaya birilerinin bir şeyler yaptırmasına izin vermeyeceğiz. Akkuyu'da meraklanmayın. Çiftçi ne istiyorsa, Anamurlu ne istiyorsa, Mersinli ne istiyorsa onu yapacağız."