CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Mersin'de

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Mersin'de
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Mersin'de
- Kemal Kılıçdaroğlu: "Diyorlar ki 'parayı nereden bulacaksın.' Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü. İster saray, ister köşk bütün hortumları keseceğim. Her kuruşun hesabını vereceğim bu millete" - "Vergi nasıl toplanır, para nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, para nasıl harcanır. Eğer bu ülkede, yani Türkiye'de bu işi bilen en iyi 10 kişi varsa, o 10 kişiden birisi benim. İstedikleri kişiye sorsunlar" - "Sözüm söz, Ortadoğu'ya barışı getireceğiz. Hiçbir ülkenin iç işine karışmayacağız. Suriyeli kardeşlerimizi de geri göndereceğiz. 'Kusura bakma' diyeceğiz. Git kendi ülkene. Her insan doğduğu toprakta mutlu olur."

MERSİN (AA) - Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Diyorlar ki 'parayı nereden bulacaksın.' Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü. İster saray, ister köşk bütün hortumları keseceğim. Her kuruşun hesabını vereceğim bu millete" dedi.

Klıçdaroğlu, Yenişehir Kültür Merkezi'nde düzenlenen " CHP Mersin Milletvekili Adayları Tanıtım Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasinin güvencesinin CHP olduğunu savundu.

CHP'nin 56 ilde ön seçim yaptığını, Ankara, İstanbul ve İzmir'de birinci sıraları kadın adaylar için ayırdıklarını anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu , kadınlara destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'da sandığa giderken üç kez düşünülmesini de isteyerek, "Ülkenin içinde bulunduğu şartlar bizi rahatsız ediyorsa, sokaktaki vatandaşımızı rahatsız ediyorsa, düşünerek sandığa gideceğiz" ifadelerini kullandı.

Ülkenin 12 yıldır yönetilemediğini ileri süren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'de 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon da yoksulun olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, bu tabloyu değiştireceklerini, hiçbir ailenin gelirinin 720 liranın altına olmayacağını iddia ederek, "Söz veriyorum, CHP sözü veriyorum, Kılıçdaroğlu sözü veriyorum. Hiçbir aile 'ben yoksulum' demeyecek. Her ailenin güvencesi olacak, her ailede akşam tencere kaynayacak. Ve yine söz veriyorum, CHP iktidarında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye vereceklerini de yineleyerek, "Hep beraber koro halinde ayağa kalkıyorlar, 'parayı nereden bulacaksın' diye. Parayı bulacağım, aylığı da vereceğim. Sarayına gelince para var, uçağa gelince para var, lüks arabalara gelince para var, yandaşa, ihaleye para var, emekliye gelince 'nereden bulacaksın.' Ben emekli dostuyum, o parayı bulacağım" şeklinde konuştu.

İktidara gelmeleri halinde öğrencilerin yurt sorununu çözeceğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Diyorlar ki 'parayı nereden bulacaksın.' Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü. İster saray, ister köşk bütün hortumları keseceğim. Her kuruşun hesabını vereceğim bu millete. Bakın size bir başka sözüm. Siyaset 'halka adanmışlıktır.' Siyaset, zenginleşme aracı değildir. Siyaset, köşeyi dönme aracı değildir. Siyasete giriyorsanız, 'ben vatandaşıma hizmet edeceğim' diyeceksiniz. 'Ben vatandaşımın ayağının türabı olacağım' diyeceksiniz. Siyaset budur. Çok güzel şeyler yapacağız bu ülkede. O nedenle söylüyorum, bir değil, iki değil en az üç kez düşünerek sandığa gideceğiz ve oyumuzu öyle kullanacağız. Kimden yana kullanacağımızı oturup düşüneceğiz. Eski yargılarımızı bir tarafa atacağız ve söz veriyorum, 70 milyon yurttaşıma söz veriyorum, senin için çalışacağım. İnanç üzerinden siyaset asla yapmayacağım. Etnik kimlik üzerinden siyaset asla yapmayacağım. Yaşam tarzı üzerinden siyaset asla yapmayacağım. Çocuğun işsizse, o çocuk benim çocuğum ben ona iş bulacağım. Komşun açsa onun karnını doyuracağım."

Kemal Kılıçdaroğlu, seçim beyannamelerini hazırladıklarını anımsatarak, yaşanacak, huzurlu, barış içindeki Türkiye'yi beraber kuracaklarını dile getirdi.

- "Hepsini kuruşu kuruşuna hesapladım"

Kılıçdaroğlu, 800 bin taşeron işçinin asgari ücrete mahkum edildiğini belirterek, bu kişilerin kaderinin patronun iki dudağı arasında olduğunu ifade etti.

"Aradan taşeronu kaldıracağım. Yani, köle tüccarını kaldıracağım" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, devletin parayı direkt işçiye ödemesini sağlayacağını anlattı.

Kılıçdaroğlu, 5 milyon kişinin kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Son 6 yılda bankalara 150 milyar dolar civarında faiz ödediler. 5 milyon kişi perişan. Borç batağında hepsi. Tefeci faizi uygulanıyor bunlara. 500 bin kişi mahkum oldu. 500 bini gitse, dese ki 'hadi bizi hapse atın', alacak hapishane yok. Ben ne diyorum; 'Sizi bu borç faizinden kurtaracağım. En az yüzde 80'ini sileceğim' diyorum. 'Kaynağı nereden bulacaksın' diyorlar. Diyoruz ki 5 milyon yurttaşı rahatlatacağım, faizini sileceğim. 'Parayı nereden vereceksin' diyorlar. Size örnek. Bankaların tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 19 milyar. Eski parayla 19 katrilyon. Kime satıyorlar bunu, varlık yönetim şirketine. Kaça satıyorlar, 2 milyara. 19 milyarlık alacağı 2 milyara satıyorlar. Ne oluyor, 17 milyarı siliyorlar. Varlık yönetim şirketi ne yapıyor. Borcu alıyor, bir avukat ordusu tutuyor. Bütün vatandaşların ensesinde boza pişiriyor 'parayı vereceksin' diye. Ben ne yapıyorum, varlık yönetim şirketine diyorum ki 'kardeşim sen geride dur.' Banka, 19'u 2'ye mi satıyor, 17'sini ben sileceğim kardeşim. Sen almayacaksın."

Kemal Kılıçdaroğlu, böyle bir uygulamanın Türkiye'de de dünyada da olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

 "Size ne söylediysem, ne vadettiysem şunu bilmenizi isterim. Dünyadaki, Türkiye'deki uygulaması nedir? Yasal olarak neyi, ne kadar yapabiliriz hepsini kuruşu kuruşuna hesapladım. Ankara'daki beyler de duysunlar. 27,5 yılımı devlete verdim. Vergi nasıl toplanır, para nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, para nasıl harcanır. Eğer bu ülkede, yani Türkiye'de bu işi bilen en iyi 10 kişi varsa, o 10 kişiden birisi benim. İstedikleri kişiye sorsunlar. Bakın açık çek veriyorum. Maliye dünyasından, sosyal güvenlik dünyasından sorsunlar, bu işi Türkiye'de en iyi kim bilir? Hepsi diyecek ki 'Kılıçdaroğlu bu işi biliyor.' Evet ben mütevazi bir insanım, alçak gönüllü bir insanım ama bir işi iyi biliyorsam 'evet, bunu en iyi bilirim' deme yürekliliğini de gösteririm. Evet, ben bunu biliyorum ve sorunu çözeceğim."

- "CHP'nin seçim bildirgesini göndereceğim, otur adam gibi oku"

Kılıçdaroğlu, seçim bildirgelerini hazırladıklarında bazı kişilerde telaş başladığını savunarak, "Efendim bazı sayfalar kaybolmuş, bilgisayara giderken bazı sayfalar düşmüş. Ne düşürse düşsün, ne olursa olsun. Sen eğer ülkenin sorunlarını öğrenmek istiyorsan, o sorunların nasıl çözüleceğini öğrenmek istiyorsan, ben sana CHP'nin seçim bildirgesini göndereceğim, otur adam gibi oku. Nasıl çözülür o sorunlar" dedi.

Çiftçilerin sorunlarını çözeceklerini ve mazotu 1,5 liradan vereceklerini tekrarlayan Kemal Kılıçdaroğlu, üreticinin alın terinin karşılığını alacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, refahı tabana yayacaklarının altını çizerek, "İşsizlik en büyük bela. Gidiyor, Avrupa'da konuşuyor; 'Burada işsizlik var, işsizler Türkiye'ye gelsin' diyor. Geliyor, Türkiye'ye bir kanun teklifi veriyor. Yabancıların istihdam edilmesi hakkında kanun teklifi getiriyorlar meclise. Altında kimin imzası var, Davutoğlu'nun ve bütün bakanların imzası var. İl başkanına rica ediyorum. O yasa teklifini, bakanların ve Başbakan'ın imzasının olduğu yasa teklifini bütün Mersin'e dağıt. Herkes görsün. Ben kendi insanıma iş bulacağım, onun derdi acaba Almanya'daki işsize nasıl iş bulacağım" diye konuştu.

- "Ortadoğu'ya barışı getireceğiz"

Dış politikayla ilgili yapacaklarını da anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sözüm söz, Ortadoğu'ya barışı getireceğiz. Hiçbir ülkenin iç işine karışmayacağız. Suriyeli kardeşlerimizi de geri göndereceğiz. 'Kusura bakma' diyeceğiz. Git kendi ülkene. Her insan doğduğu toprakta mutlu olur. Oraya birileri silah gönderdi, biz dostluğumuzu, kardeşliğimizi göndereceğiz. Biz onların akrabalarıyız, beraber oturup konuşacağız. Ülkelerindeki sorunları beraber çözeceğiz. Sözüm söz Ortadoğu'ya barışı biz getireceğiz. Bizim yüreğimizde insan sevgisi var. Biz insanı seviyoruz, saygı duyuyoruz. Temel kuralımız bu."

Öte yandan, Kılıçdaroğlu, Yenişehir Kültür Merkezi'nde esnaf odaları temsilcileriyle de basına kapalı bir toplantı yaptı.