CHP Mersin İl Başkanı Özyiğit:

CHP Mersin İl Başkanı Özyiğit:
CHP Mersin İl Başkanı Özyiğit:
- "Olağanüstü Kurultay isteğini doğru bulmuyoruz. Bu tür girişimler partimize zarar vermekte ve partimizin kamuoyu önünde hak etmediği bir şekilde tartışılmasına neden olmaktadır"

MERSİN (AA) - CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, partisi için olağanüstü kurultay isteğini doğru bulmadığını bildirdi.

Özyiğit, yazılı açıklamasında, il ve ilçe örgütlerinin kongrelerini yaparak yeni bir heyecan ve dinamizmle Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş geleceğinde sorumluluklarını yerine getireceklerine belirtti.

Olağan kurultay takvimiyle tüm il ve ilçe teşkilatlarının yıl sonuna kadar yeni yönetimlerine kavuşmuş olacağını ifade eden Özyiğit, son günlerde kurultay süreciyle ilgili kamuoyunda yer alan "masa başında ve kapalı kapılar arkasında delege seçimleri yapılıyor" iddialarının parti örgütlerini derinden yaraladığını kaydetti.

Parti içi demokrasi gereği milletvekili adaylarını ön seçimle belirlemenin onurunu yaşadıklarını ve il başkanları olarak kamuoyundaki iddiaları reddettiklerini aktaran Özyiğit, şöyle devam etti:

"Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekili adaylığı için ön seçime girmesi ve bulunduğu bölgede ikinci sıradan aday olması, parti içi demokrasisi adına herkese örnek olması gereken bir davranıştır. Olağan kurultay takviminin işlediği bu süreçte, CHP kurultayının olağanüstü toplanması isteklerinin dile getirildiği görülmektedir. Kurultay takvimi gereği CHP olağan kurultayı en geç 2 ay sonra ocak ayı içerisinde toplanacaktır. Bu kısa süreçte il ve ilçe kongrelerimizin tamamlanması ve olağan kurultayımızın toplanması olanağı varken tüm bu sürecin durdurularak aynı tarihe denk gelecek bir olağanüstü kurultay isteğini doğru bulmuyoruz. Bu tür girişimler, partimize zarar vermekte ve partimizin kamuoyu önünde hak etmediği bir şekilde tartışılmasına neden olmaktadır. 35. Olağan Kurultay takvimi gereği il ve ilçe seçimlerinin bir an önce tamamlanması ve olağan kurultayımızın genel başkanımızın açıkladığı şekilde ocak ayı içinde yapılması gerektiğini düşünüyoruz."

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu ise olağanüstü kurultay çağrılarının Türkiye'ye ve Cumhuriyet Halk Partisi'ne fayda sağlamayacağını ifade etti.

Kuyucuoğlu, olağanüstü kurultay çağrılarının yersiz olduğunu ve "daha iyi yönetirim" diyenlerinin demokratik haklarını kullanarak partililerin huzuruna çıkabileceğini belirtti.

Demokrasiyi sonuna kadar uygulayan bir parti olduklarını ifade eden Kuyucuoğlu, şunları kaydetti:

"Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Keşke tüm parti liderleri  Sayın Kılıçdaroğlu'nun çalışkanlık, çaba ve özverisini örnek alsa. Tüm örgütlerimiz ve partililerimiz en az genel başkanımız kadar çalışkan olmalıdır. Genel başkandan önce örgüt yapımızı ve yapılanmamızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Herkesin kendi sorumluluğunu yerine getirip getirmediğine bakmamız gerekir."