CHP'nin Mersin mitingi

CHP'nin Mersin mitingi
CHP'nin Mersin mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (1) - "Suriye politikasının yanlış olduğunu söyledim. Bakın en son Rusya da girdi oraya, bunların bütün planları suya düştü. Kimse dinlemiyor bunları, kendi kendilerine konuşuyorlar" - "Ben 'emekliye ramazan ve kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğiz' dediğim zaman bas bas bağırıyorlardı 'Efendim kaynağı nereden bulacaksın.' Yeniden seçime gidiyoruz dünyanın masrafını yapıyoruz peki sen kaynağı nereden buldun?" - "Gün artık A partisi, B partisi olma dönemini aşmıştır. Türkiye'nin sorunlarına hangi parti kilitlendi, Türkiye'nin sorunlarını hangi parti en iyi biliyor, Türkiye'nin sorunlarını en iyi hangi parti dile getiriyor. Elinizi vicdanınıza koyun"

MERSİN (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Suriye politikasının yanlış olduğunu söyledim. Bakın en son Rusya da girdi oraya, bunların bütün planları suya düştü. Kimse dinlemiyor bunları, kendi kendilerine konuşuyorlar" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin 1 Kasım 2015'te gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için ilk mitingini Mersin'de Tevfik Sırrı Gür Stadı yanındaki alanda yaptı.

Genel seçimin 7 Haziran'da yapıldığını, milli iradenin sandığa yansıdığını ve milletin "Bir araya gelin, koalisyon kurun, siyasette gerginliği bitirin, her şeye hayır demeyin, oturun adam gibi uzlaşın" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, milli iradeyi en iyi okuyan partinin CHP olduğunu savundu.

Bir sonraki seçimleri değil önce Türkiye'yi düşündüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bunu söyledik. Kapımızı çaldılar 'Koalisyon kuralım.' Hay hay dedik. 'Madem millet görev verdi, biz görevi bütün samimiyetimizle yerine getireceğiz' dedik ama yapmadılar. Birisi dedi ki 'Her şeye hayır, koalisyona hayır'. 'Şununla kuralım', 'Hayır', 'Bunu yapalım', 'Hayır'. Onlara şunu söyledim, 'Eğer siz her şeye hayır diyecekseniz seçimlere niye giriyorsunuz.' Her şeye hayır diyorsunuz, niye seçimlere giriyorsunuz."

Kılıçdaroğlu, ülkenin içinde bulunduğu şartları çok iyi bildiklerini, Mersin'in işsizlikte 81 il arasında 10. sırada olduğunu belirterek, bunun üzerine de Suriyelilerin geldiğini söyledi.

Daha önceki Mersin mitinginde "CHP iktidarında Suriye'ye barışı getirip Suriyelileri ülkelerine geri göndereceğini" söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Suriye politikasının yanlış olduğunu söyledim. Bakın en son Rusya da girdi oraya, bunların bütün planları suya düştü. Kimse dinlemiyor bunları, kendi kendilerine konuşuyorlar. Oysa 24 Ağustos 2012 tarihinde dönemin başbakanına bir mektup yazmıştım. 'Suriye politikası yanlıştır, bu politika Türkiye'yi açmaza sokar' demiştim. 'Hayır bizim politikamız doğrudur' dediler. 2 milyon 235 bin Suriyeli şu an Türkiye'de kayıtlı. Kayıtsız olanları bilmiyoruz."

Kılıçdaroğlu, Mersin'in sanayi, turizm ve tarım kenti olduğunu, burada işsizliğin bulunmaması gerektiğinin vurgulayarak işsizliğin nedeninin 13 yıldır ülkeyi yönetenler olduğunu ileri sürdü.

-"7 Haziran'dan bu yana ne değişti"

Partililerinden gittikleri yerlerde "7 Haziran'dan bu yana ne değişti, niye biz seçime gidiyoruz, hangi gerekçeyle seçime gidiyoruz, ne oldu da seçime gidiyoruz" diye sormalarını isteyen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ben 'emekliye ramazan ve kurban bayramlarında 1'er maaş ikramiye vereceğiz' dediğim zaman bas bas bağırıyorlardı 'Efendim kaynağı nereden bulacaksın.' Yeniden seçime gidiyoruz, dünyanın masrafını yapıyoruz peki sen kaynağı nereden buldun? Birileri meydan meydan gezdi. 'Bana 400 milletvekili verin' dedi. Neden? 'Ben başkan olacağım' dedi. Millet de 'Vermiyorum, çek git kardeşim' dedi. 'Vermiyorum'. Seçimler bitti 'Madem ki vermiyorsun senin önüne acıyı, gözyaşını, kanı koyuyorum.' Terör yeniden hortladı yeniden. Vatandaşa diyor ki 'Ya bana oy vereceksin ya da ben senin sözünü dinlemeyeceğim, senin iradeni dinlemeyeceğim. Benim iradem asıl olan geçerlidir' diyor. O nedenle sizlerin sandığa giderken düşünmesi lazım. Gün artık A partisi, B partisi olma dönemini aşmıştır. Türkiye'nin sorunlarına hangi parti kilitlendi, Türkiye'nin sorunlarını hangi parti en iyi biliyor, Türkiye'nin sorunlarını en iyi hangi parti dile getiriyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Buradan 78 milyon yurttaşıma sesleniyorum, biz devletin geleneğini, örfünü biliyoruz, vatanımızı ve bayrağımızı seviyoruz. 'Önce Türkiye' diyoruz, 'birlik' diyoruz, 'kardeşlik' diyoruz, 'gençlik' diyoruz çünkü biz CHP'yiz."

Kılıçdaroğlu, Mersin'e turizm yatırımlarının yapılmadığını, 2012'de temeli atılan havaalanının bitirilmediğini belirterek, iktidarın bereketsiz olduğunu ve yandaşların cebini doldurduğunu iddia etti.

CHP'nin halkın cebini dolduracağını ve refah düzeyini yükselteceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, hayatın her alanına barışı, alın terini getirip bu topraklarda gözyaşına son vereceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, son seçim bildirgelerini gençlere adadığını anımsatarak, gençlerin sorunlarını bildiğini, onları çözeceğini ifade etti.

Gençlerden Türkiye'yi yönetmeye talip olmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, "Emin olun güçlenin gelin önce koltuğu ben vereceğim" ifadesini kullandı.

(Sürecek)