Çilek üretim merkezi muzda da iddialı

Çilek üretim merkezi muzda da iddialı
Çilek üretim merkezi muzda da iddialı
- Türkiye'nin önde gelen çilek üretim yerlerinden Mersin'in Silifke ilçesi, son yıllarda domates seralarının muz serasına dönüştürülmesiyle bu alanda da öne çıkmayı hedefliyor - Silifke Ziraat Odası Başkanı Can: - "Silifke'de 300 dönüm muz serası yapıldı. Muzda da çilek kadar başarılı olmak amacındayız"

MERSİN (AA) - HÜSEYİN HASKAN - Türkiye 'nin önde gelen çilek üretim yerlerinden Mersin'in Silifke ilçesinde, son yıllarda örtü altı muz yetiştiriciliği de yaygınlaşmaya başladı.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önemli çilek üretim merkezlerinden olan Silifke'de son yıllarda muz üretiminin yaygınlaşmaya başladığını söyledi.

İlçede bir çok meyve ve sebzenin yetiştirilebildiğini ifade eden Can, "Biz burada çileği ön plana çıkarmışken şimdi çiftçilerimiz farklı ürünlere de geçmeye başladı. Uygun iklim ve toprak yapısı sayesinde turfanda sebze ve meyvelerin birçok yerden önce yetiştiği ilçede bu avantaj muz üretiminde de değerlendirilmek istendi. Silifke'de 300 dönüm muz serası yapıldı. Muzda da çilek kadar başarılı olmak amacındayız" dedi.

Bir dönümden yaklaşık 10 ton ürün alınacağını anlatan Can, "Bir dönüm seranın maliyeti 40-50 bin lira . Üreticilerimiz bu alana önemli yatırımlar yaptı. Bir çoğu da mevcut domates serasını değiştirerek muz üretimine başladı" diye konuştu.

Muz üreticisi Ersin Üre de daha önce domates üretimi yaptığı serayı yükseltip muz üretimine uygun hale getirerek üretime geçtiğini söyledi.

Serasındaki muzların olgunlaşmaya başladığını belirten Üre, "Umarım yatırımlarımızın karşılığını alırız. Artık yavaş yavaş hasat zamanı geliyor. Ortalama 2- 2,5 lirayla hasada başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Çiftçi Ahmet Özel de muz üretiminin Silifke'de ilerleyen yıllarda daha da yaygınlaşacağını düşündüğünü anlatarak, bu alanda önemli bir noktaya gelmek istediklerini ifade etti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Mersin

  ,

  Silifke

  ,

  Ziraat

  ,

  lira