Çocuk Dostu Şehirler Projesi

Çocuk Dostu Şehirler Projesi
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
- UNICEF, IKEA, Mersin Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen ''Çocuk Dostu Şehirler Projesi''nin Mersin Çocuk Eylem Planı Çalıştayı başladı

MERSİN (AA) - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), IKEA ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin  birliğiyle düzenlenen ''Çocuk Dostu Şehirler Projesi''nin Mersin Çocuk Eylem Planı Çalıştayı başladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bir otelde düzenlenen etkinlikte, çocukların hem geleceğin hem de ülkenin temel taşı olduğuna dikkati çekti.

Çocukların saf ve temiz duygularla doğarken öyle de yetişmesi gerektiğini belirten Kocamaz, "O çocukları ne kadar iyi yetiştirebilirsek çevreye duyarlı, saygı ve sevgi hisleriyle donatılmış, insanlara yaklaşımı pozitif olan bir şekilde yetiştirebilirsek geleceğe de güvenle bakmamız söz konusudur" dedi.

Kocamaz, çocuğun yetişmesindeki en önemli etkenin de çevre olduğunu aktardı.

Bu tür projelerin çocukların daha iyi yetişmesine ön ayak olduğunu kaydeden Kocamaz, şöyle devam etti:

"Bu çalışmalar belki Mersin'de yeni başlıyor. Biz yerel seçim çalışmaları öncesinde de gerek kadın dostu kent, yaşlı dostu kent, engelli dostu kent ve çocuk dostu kent olarak bazı taahhütleri imzaladık. İnşallah bu taahhütleri yerine getirme konusunda da gayretlerimizi yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Önemli olan iyi niyetle yola çıkmak ve çıktığınız bu yolda da kararlı olmak. Sonuca ulaşmak için de gece gündüz çalışmak hepimizin şiarı olmalıdır. Biz yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz."

UNİCEF Türkiye Proje Sorumlusu Nilgün Çavuşoğlu da farklı illerde düzenlenen bu tür çalıştaylarda toplanan bilgileri analiz edeceklerini belirterek, analizler sonucunda, çocukların yaşam alanlarında karşılaştıkları sıkıntıları gidermek için çalışacaklarını söyledi.

Projenin amacının coğrafi ve toplumsal cinsiyet farklılıklarını çocuklar açısından azaltılması olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Bunun yanı sıra hizmetlere hakkaniyetli erişimin sağlanması, çocuk yoksulluğunun azaltılması, yerel ve ulusal düzeyde çocukların iyiliğinin desteklenmesi için çocuk katılımının arttırılmasıdır'' diye konuştu.

Çocuk Dostu Şehirler Projesi, bu yıl sonuna kadar Adana-Yüreğir, Ankara -Mamak, Bitlis, Erzurum-İspir, Giresun, İzmir-Bornova, Kırklareli-Lüleburgaz, Manisa, Şanlıurfa-Eyyübiye'de de uygulanacak.