Çocukları sokaktan "pistlere" çekiyorlar

Çocukları sokaktan "pistlere" çekiyorlar
Çocukları sokaktan "pistlere" çekiyorlar
- Mersin'de atletizm antrenörlüğü yapan Ahmet Sekman ve Tülin Şahin, Akdeniz ilçesinin kenar mahallelerinde yaşayan gelir durumu düşük ailelerin çocuklarını atletizm sporuyla tanıştırdı - Sekman: "Aileler ilk başta karşı çıkıyorlardı ancak çocuklarındaki değişimi gördükten sonra bizlere teşekkür etmeye başladılar" - Şahin: "Burada çocuklarla birlikte hem eğleniyor hem spor yapıyoruz. Onlar güldükçe biz de gülüyoruz. Onlar eğlendikçe biz de eğleniyoruz"

MERSİN (AA) - BASİR GÜLÜM - Mersin'de atletizm antrenörlüğü yapan Ahmet Sekman ve Tülin Şahin, Akdeniz ilçesinin kenar mahallelerindeki gelir durumu düşük ailelerin çocuklarını atletizm sporuyla tanıştırarak, kötü alışkanlıklardan korumaya çalışıyor.

Mersin'de atletizm antrenörlüğü yapan Sekman ile Şahin birlikte yaptıkları çalışmayla Akdeniz ilçesinin kenar mahallelerini dolaşarak atletizme uygun 7 ile 15 yaş arasındaki çocukları belirledi.

İlk etapta belirlenen 20 çocuk Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi'nde antrenmanlara başlarken, Sekman ve Şahin de Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün de desteğiyle yeni grupların oluşturulması için çalışmalarını sürdürüyor.

Ahmet Sekman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının, çocuklara sporu sevdirmenin yanı sıra vatana ve millete faydalı bireyler olarak yetiştirmek olduğu söyledi. 

Özellikle kötü alışkanlıklar ve uyuşturucu maddenin yaygın olduğu mahallelerden öğrenci seçmeye çalıştıklarının altını çizen Sekman, şunları kaydetti:

"Biz küçük çocukları seçerek topluma faydalı bireyler kazandırmak istiyoruz. Bu yola ilk çıktığımızda amacımız başarılı sporcular yetiştirmekti. Gördük ki çocukların sosyalleşmeye de büyük ihtiyacı var. Biz de hem sosyalleşmelerine yardımcı oluyoruz hem de çocukların fiziken gelişimlerine de katkı sunmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız neticesinde ilk grup için 20 çocuğumuza ulaştık. Bunlar düzenli olarak kursumuza gelip gidiyorlar."

Sekman, çocukların antrenmanlara gelebilmesi için aileleri ikna etmekte oldukça zorlandıklarını anlatarak, "Aileler ilk başta karşı çıkıyorlardı ancak çocuklarındaki değişimi gördükten sonra bizlere teşekkür etmeye başladılar. Amacımız bu tarz uygunsuz yerlerde yaşayan daha fazla çocuğumuza ulaşmak. En büyük sorunumuz ulaşım. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden bu konuda bize yardımcı olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Çocukların ilerleyen dönemlerde şampiyonalara katılacak seviyeye gelebileceğini aktaran Sekman, bazı öğrencilerinin çeşitli yarışmalara katıldığını ve bunun da aileleri çok memnun ettiğini sözlerine ekledi. 

Tülin Şahin de çocukların tesislerde yaklaşık 1,5 saat antrenman yaptığını belirterek, ısınma hareketlerini oyun oynatarak ya da birlikte oynayarak yaptıklarını kaydetti.

Atletizmde koşu tekniğini oluşturmak için bazı çalışmalar yaptıklarını anlatan Şahin, şöyle konuştu:

"Mesela ufak engelli çalışması yaptırıyoruz. Ayrıca çocuklarımızın her branş hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaya çalışıyoruz. En önemlisi burada çocuklarla birlikte hem eğleniyor hem spor yapıyoruz. Onlar güldükçe biz de gülüyoruz. Onlar eğlendikçe biz de eğleniyoruz. Onları gülerken, eğlenirken görmek bizleri mutlu ediyor."