Çocukların büyük düşmanı, "küçük cisimler"

Çocukların büyük düşmanı, "küçük cisimler"
Çocukların büyük düşmanı, "küçük cisimler"
- Mersin'de nefes almakta güçlük çektiği için hayati tehlike altında doktora getirilen 2 çocuğun nefes borusundaki fıstık parçaları çıkarıldı - MEÜ Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Naycı: "Özellikle küçük çocuklar emekleme çağında yerde buldukları her türlü cismi ağızlarına götürüyorlar. Bu da nefes borusuna kaçıyor ve hayati risk yaratıyor"

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Mersin'de oyun oynarken soluk borusuna yabancı cisim kaçan ve nefes alma güçlüğü çektiği için hayati tehlike altında doktora götürülen 2 çocuk , son anda yapılan müdahaleyle yeniden hayata döndürüldü.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'na getirilen ve nefes borularına yabancı cisim kaçtığı belirtilen çocuklara, bronkoskopi yöntemiyle operasyon yapıldı. Çocukların nefes borusundan Antep ve yer fıstığı parçaları çıkarılırken, aileler çocuklarının yeniden sağlıklarına kavuşmasının mutluluğunu yaşadı.

Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Naycı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine aynı gün başvuran 2 çocuğun da nefes almakta güçlük çektiğini ve son anda kurtarıldığını söyledi.

Yemek ve nefes borusuna kaçan cisimlerin çocuklarda hayati tehlike oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Naycı, "Özellikle küçük çocuklar emekleme çağında yerde buldukları her türlü cismi ağızlarına götürüyorlar. Bu da nefes borusuna kaçıyor ve hayati risk yaratıyor. Genellikle soluk borusuna kaçtıktan sonra bir öksürme boğulma nöbetleri başlıyor" dedi.

Çocuklara kapalı yöntemle operasyon yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Naycı, şöyle konuştu:

"Nefes ve yemek borularındaki yabancı cisimleri kapalı yöntem dediğimiz bronkoskopiyle çıkarıyoruz. En son gelen 2 çocuktan birisi yemek borusuna yer fıstığı kaçırmıştı. Neredeyse nefesi durmak üzereydi. Yine bir başka çocuk Antep fıstığı kabuğunu soluk borusuna kaçırmıştı. Çocuklar sağlığına kavuştu. Ailelerin kuru yemiş gibi küçük parçaları çocuklarından uzak tutmaları gerekiyor."

- "Çocuğum ölümün kıyısından döndü"

Anne Huriye Yılmaz, 17 aylık oğlu Talip Çağrı'nın evde kardeşleriyle oynarken nefes borusuna fıstık kaçırdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Çocuğum nefes almakta güçlük çekince aile hekimimizi aradım ve ambulans geldi. Nefesi hiç yoktu. Oradan doktorların yardımıyla operasyon yapıldı. Olabilecek riskleri anlattılar. Çocuğum ölümün kıyısından döndü. Büyük iki tane abisi var böyle bir olay başıma hiç gelmemişti. Biz ağlayacağımıza çocuk ağlasın. Artık kesinlikle böyle bir şey eline vermem. Doktorlardan kötü haber bekliyordum çok şükür kurtuldu." 

Diğer çocuğun babası Salih Tekdemir de Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Ormandalı köyünde oturduklarını 12. çocuğu Harun'un nefes almada sıkıntı yaşadığı için ilk olarak Siirt'te bir doktora götürdüklerini söyledi.

Siirt'te bir hafta hastanede tedavi olduktan sonra taburcu olduklarını ve kendi imkanlarıyla Mersin'e geldiklerini dile getiren Tekdemir, oğlunun nefes borusuna 20 gün önce fıstık kaçtığını, bunun Mersin'de kapalı yöntemle çıkarıldığını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  haber

  ,

  Yemek

  ,

  Oyun

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Bilim

  ,

  operasyon

  ,

  Uzak

  ,

  yöntem