ÇUKTOB Başkanı Demir:

ÇUKTOB Başkanı Demir:
ÇUKTOB Başkanı Demir:
- "Davultepe sahilinde bulunan caretta carettalar soylarını devam ettirmek için zorlu bir mücadele içerisindeler"

MERSİN (AA) - Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir, Davultepe sahilini yuvalama alanı olarak seçen caretta carettaların soylarını devam ettirmek için zorlu bir mücadele içerisinde olduklarını kaydetti.

Demir, yaptığı yazılı açıklamada, nesli tükenmekte olan caretta carettaların korunmasının yasal ve vicdani sorumluluk olduğunu aktardı.

Türkiye sahillerinde uzun yıllardır yaşayan caretta carettaların, yanlış kıyı kullanımından dolayı artık her sahilde yaşam savaşı verdiğini savunan Demir, şunları kaydetti:

"Davultepe sahilinde bulunan caretta carettaların soylarını devam ettirmek için zorlu bir mücadele içerisindeler. Caretta carettaların yaşam ortamlarının korunması çok önemli. Mersin'deki yuvalama alanlarında yumurtalardan çıkış yapan yavru deniz kaplumbağaları kumsalda zorlu bir mücadele verip denize ulaşıyor. O minik canlıların kumsalda yürüme mücadelesi insanları üzüyor ve yardım etme duygusuyla onları ellerine alıp denize bırakıyorlar. Bu doğru bir davranış değil çünkü kumsaldan denize kadar kendi başlarına yürümeleri gerekiyor. Bu sayede hem kasları, akciğeri açılacak hem de kumsalın kokusunu yapısını kavrayacak ki tekrar oraya dönebilsin."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Mersin

  ,

  Yaşam