Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
- Mersin'de Anadolu Öğrenci Birliği üyeleri, Çin'in, Doğu Türkistan'da Uygur Türkleri'ne uyguladığı baskıyı protesto etti

MERSİN (AA) - Mersin'de Anadolu Öğrenci Birliği üyeleri,  Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları kınadı.

Muğdat Camisi'nde kılınan sabah namazının ardından, cami önünde bir araya gelen birlik üyeleri, tekbir getirerek, Uygur Türkleri için destek sloganı attı.

Birliğin Mersin Temsilcisi Nihat Önür, yaptığı açıklamada, Doğu Türkistanlıların kendi değerlerinden vazgeçmedikleri ve ibadetlerini yerine getirmek istedikleri için zulüm gördüğünü söyledi.

Çin'in, son yıllarda uygulamaya koyduğu yasaklarla, milyonlarca Müslüman'ın yaşadığı ülkeyi "esir kampına" çevirdiğini belirten Önür, "Devlet dairelerinde çalışanlara namaz kılmak, oruç tutmak, başörtüsü takmak yasaklandı. Müslüman ailelerin çocukları doğar doğmaz ellerinden alındı ve kaybedildi" dedi.

Önür, Çin'in zengin petrol yataklarına sahip bölgesi Doğu Türkistan'ın, sistematik olarak Müslüman halktan temizlenmeye çalışıldığını savunarak, " Türkiye Cumhuriyeti, Suriyeli kardeşlerimize kucak açtığı gibi mazlum Doğu Türkistan halkının da hamisi olmalıdır" ifadesini kullandı. 

Grup üyeleri, duanın ardından olaysız dağıldı.