DSP Genel Başkanı Türker, Mersin'de

DSP Genel Başkanı Türker, Mersin'de
DSP Genel Başkanı Türker, Mersin'de
- Türker: - "Avrupa ülkeleri Türkiye'ye tampon ülke olarak bakmaya başladı. Yani ahlaksız teklifte bulunuyorlar. 'Size para verelim siz oradaki sığınmacıları tutun, bize göndermeyin' diyorlar"

MERSİN (AA) - Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, " Avrupa ülkeleri Türkiye 'ye tampon ülke olarak bakmaya başladı. Yani ahlaksız teklifte bulunuyorlar. 'Size para verelim siz oradaki sığınmacıları tutun, bize göndermeyin' diyorlar" dedi. 

Türker, Mersin Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, 1 Kasım'da yapılacak seçimlerin, Türkiye'nin gelecekteki 50 yılının belirleneceği bir seçim olduğunu bildirdi.

Türker, 7 Haziran öncesinde bir seçimin daha yapılacağını belirterek, "Aslında 1 Kasım'ın ardından 1 yıl içerisinde yine bir seçim daha yapılacak" diye konuştu. 

Türker, bazı partilerin iktidarda taraf olabilmek için hemen hemen bütün söylemlerini değiştirdiğini öne sürerek, şöyle devam etti:

"Bizim arkadaşlar bugüne kadar CHP 'ye oy verdiler. Ama CHP'liler de HDP'ye oy verdi. Onu da şimdi kimse söylemiyor. Bu nedenle bu seçim gelecek 50 yılı tayin edecek diyorum. Herkesin artık oylarını kendi partisine vermesi gerekir. Eğer her parti kendisini ifade edecek kadar oy almazsa, parlamentoya girsin girmesin, gelecek için umut verecek bir oy yükselişi sağlamazsa Türkiye'deki bu terör asla sona ermez. Bu terörün sona erebilmesi için herkesin kendini ifade etme imkanı ve özgürlüğünü bulmalıdır."

Türkiye'nin çeşitli ilçelerinde binlerce DAEŞ militanın olduğunu ve bunların tüm bilgilerinin istihbarat örgütlerinde mevcut bulunduğunu iddia eden Türker, adreslerinin ve yerlerinin bilinmesine rağmen bunlara karşı emniyet güçlerinin hiçbir şey yapamadığını söyledi.

Suriye konusunda uygulanan politikayı da eleştiren Türker, "Bu Suriye politikası uygulanırken, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet taraftarları hep bu sığınmacılar gelmesin diye tampon bölge istediler. Ama şimdi Avrupa ülkeleri Türkiye'ye tampon ülke olarak bakmaya başladı. Yani ahlaksız teklifte bulunuyorlar. 'Size para verelim. Siz oradaki sığınmacıları tutun bize göndermeyin' diyorlar. Bu şu demektir. İleride Türkiye'yi terörist ülke ilan etme yolunu onların verdiği parayla beslemek demektir. Ben hükümetimizin bu teklifi reddedeceğini umuyorum" ifadesini kullandı.

Türker, ayrıca, seçim sonrası Aydın Doğan ve yakınları hakkında "terör suçlaması" yapılabileceğini iddia etti.