Ekvador Dış Ticaret Bakanı Valencia Mersin'de:

Ekvador Dış Ticaret Bakanı Valencia Mersin'de:
Ekvador Dış Ticaret Bakanı Valencia Mersin'de:
- "Türkiye'nin stratejik olarak çok önemli bir ülke olduğunu düşünüyoruz ve diğer ülkelere de açılan bir kapı olduğuna inanıyoruz"

MERSİN (AA) - Ekvador Dış Ticaret Bakanı Diego Esteban Aulestia Valencia, Türkiye 'nin stratejik olarak çok önemli bir ülke olduğunu düşündüklerini ve diğer ülkelere de açılan bir kapı olduğuna inandıklarını söyledi.

Valencia, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Mersin'de Vali Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etti. 

Ankara 'daki terör saldırısını kınayan Valencia, "Bizim hükümetimiz de tamamen teröre karşı bir hükümettir. Umarız ileride bu tarz problemlerle karşı karşıya kalmazsınız" dedi. 

Türkiye'ye gelme amaçlarının iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek olduğunu vurgulayan Valencia, şöyle konuştu:

"Bu zamana kadar ilişkiler ilerledi ancak daha da geliştirmek istiyoruz. Türkiye'nin stratejik olarak çok önemli bir ülke olduğunu düşünüyoruz ve diğer ülkelere de açılan bir kapı olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda da Mersin ve limanı da çok önemli rol oynamakta. Burada bulunma amacımız hem Ekvador'da yatırım yapmak isteyen iş adamlarıyla bir arada olmak, hem Mersin'deki işleyişi anlayabilmek hem de ülkemizle ilgili bilgi vermek. Türkiye ile Ekvador arasında bir ticaret anlaşması yapmayı ön görüyoruz. Bu anlaşma hem Ekvador'a kolaylık sağlayabilecek hem de Türkiye tarafından avantajlı görülebilecek bir anlaşma. Bu anlaşma aracılığıyla ülkemize çok sayıda Türk ürünü ve iş adamı gelecektir." 

Vali Çakacak da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasında son derece iyi ilişkilerin olduğunu belirtti.

İlişkilerin daha da ileriye gitmesi konusunda her iki ülkenin hükümetlerinin ortak görüşü bulunduğunu anlatan Çakacak, "Temennimiz bu tür ziyaretlerle iki ülke arasında olan ekonomik iş birliğinin daha da ileriye götürülmesi. Mersin Türkiye'nin önemli liman kentlerinden biri. Mersin doğasıyla deniziyle sıcak ikliminin yanında insanlarının sıcaklığıyla son güzel bir kenttir. Önemli bir tarım kentidir" diye konuştu.

Çakacak, ziyaretin anısına Valencia'ya vazo hediye etti.