"Erdemli su temin sistemi rehabilitasyonu ve deniz deşarjı projesi"

"Erdemli su temin sistemi rehabilitasyonu ve deniz deşarjı projesi"
"Erdemli su temin sistemi rehabilitasyonu ve deniz deşarjı projesi"
- Yaklaşık 13 milyon avro tutarındaki proje sayesinde, AB standartlarında su ve atık su yönetimi hizmetleri sağlanarak halk sağlığını tehdit eden unsurlar asgari düzeye indirilmiş olacak - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanı Parmaksız: "Projeyle Akdeniz'deki kirlilik yükünün düşürülmesi hedefleniyor"

MERSİN (AA) - Mersin'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği (AB) Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı planlanan ve yaklaşık 130 bin kişiye hizmet edecek "Erdemli Su Temin Sisteminin Rehabilitasyonu ve Deniz Deşarjı Yapım İşi" başlangıç toplantısı gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanı Ferruh Parmaksız, Macit Özcan  Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, projenin yaklaşık 13 milyon avro civarında olduğunu, bunun yüzde 82'sinin AB kaynaklarından, yüzde 18'inin de milli kaynaklardan temin edileceğini söyledi.

Bu kapsamda 4 kısımdan oluşan projenin birinci kısmını Erdemli Atık Su Kolektörü ve Yağmur Suyu Drenajı İnşaatı'nı yaptıklarını belirten Parmaksız, şöyle konuştu:

"Bu ve işlemlerin takip edilmesi içinde AB inşaat sözleşmelerinden bir müşavir şirketle anlaştık ve bu şirketimiz bütün bu işlerin gözetimini ve denetimini yaptı. Yaklaşık 4 milyon avroluk bir projeydi. Bugün de 'Erdemli Su Temin Sistemi'nin Rehabilitasyonu ve Deniz Deşarjı Yapım İşi' için buradayız. Aynı zamanda bu projeler nihayete erdiğinde bir tedarik sözleşmemiz var. Bu tedarik ihalesi kapsamında Erdemli projesinde kullanılmak üzere kanal temizleme aracı, boru izleme hattı sistemi, sızıntı izleme ekipmanı ve CBS yazılım sistemlerini satın alacağız. Daha sonra belediyenin personelini eğitip bütün bunları Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edeceğiz. Projeyle Akdeniz'deki kirlilik yükünün düşürülmesini hedefliyoruz. 

Parmaksız, proje kapsamında Erdemli ve büyükşehir belediyesinin ilgili elamanlarını eğiteceklerini sözlerine ekledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da sadece Mersin değil tüm ülkelerin çevre problemleri yaşadığını, bu açıdan projenin çok önemli olduğunu bildirdi.

Konuşmaların ardından projenin sunumu gerçekleştirildi.