Erdemli'de "Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum Projesi"

Erdemli'de "Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum Projesi"
Erdemli'de "Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum Projesi"
MERSİN (AA) -  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, ilköğretim öğrencilerine yönelik...

MERSİN (AA) -  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, ilköğretim öğrencilerine yönelik hazırlanan TÜBİTAK destekli ''Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum Projesi"nin 4. etap eğitimlerini yaptıklarını söyledi.

Kıdeyş, enstitü yerleşkesindeki törende yaptığı konuşmada, 2012 yılında başlayan projenin halen devam ettiğini ve bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirmeye başladıklarını belirterek, programın ay sonuna kadar süreceğini ifade etti.

Projenin  2014 yılında ulusal boyuta taşındığını ifade eden Kıdeyş,  şöyle devam etti:

"Bu program, bilim ve doğa eğitimini ulusal boyuta taşıyarak üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizlerimizin bugünü ve geleceği için ihtiyaç olan ulusal deniz bilimleri eğitim ağını geliştirmeyi hedefliyor. Bu eğitim kapsamında ilköğretim öğrencilerine deniz bilimlerinin önemi, canlılar ile denizlerin fiziksel, kimyasal ve jeolojik özellikleri hakkında bilgiler verilerek öğrencilere denizlerimiz tanıtılıyor."

Etkinlikleri pekiştirmek ve öğrenirken eğlendirmek amaçlı tüm proje ekibiyle "Deniz Ekosistem Oyunu" da oynandığına dikkati çeken Kıdeyş, katılımcı öğrencilere "Geleceğin Deniz Bilimcisi Adayı Olmaya Hak Kazanmıştır" yazılı bir sertifika verildiğini kaydetti.

Konuşmanın ardından eğitime gelen 25 öğrenciye Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu tarafından katılım belgesi verildi.