Erdemli'de domates üreticilerine bilgilendirme

Erdemli'de domates üreticilerine bilgilendirme
Erdemli'de domates üreticilerine bilgilendirme
MERSİN (AA) - Erdemli Ziraat Odası (EZO) tarafından oda çalışanları ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde görev yapan tarım danışmanı...

MERSİN (AA) - Erdemli Ziraat Odası (EZO) tarafından oda çalışanları ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde görev yapan tarım danışmanı mühendis ve teknikerlere domates yetiştiriciliğinde hastalık ve zararlılara karşı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen toplantıda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne (TAGEM) bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nden Doç. Dr Seral Yücel, Dr. Raziye Çetinkaya, Dr. Hakan Fidan, Dr. Adem Özarslandan bilgilendirme yaptı.

EZO Başkan Yardımcısı Aşkın Şahin, bilgilendirmenin ardından yaptığı açıklamada, ilçe genelinde örtü altı serada ve açıkta toplam 45 bin dönümde domates yetiştiriciliği yapıldığını söyledi.

Erdemlili çiftçilerin narenciye ve sebze yetiştiriciliğiyle ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığına dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti:

"Ancak ne var ki devasa üretim yapılırken sebzelerde meydana gelebilecek hastalık ve zararlılar hem üreticimize sıkıntı verir, hem de oda olarak bizler üzüntü duyarız. Bu tür olası hastalıklara karşı erken tedbir almak için odamız bünyesindeki tarım danışmanı mühendis ve teknikerler başta olmak üzere ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elemanlarına bilgilendirme toplantısı düzenledik. Amacımız üreticimizin yetiştirdiği ürünlere zarar gelmemesidir."