Erdemli'de işaret dili kursu

Erdemli'de işaret dili kursu
Erdemli'de işaret dili kursu
MERSİN (AA) - Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından işaret dili kursu açıldı.Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Okur, kursun...

MERSİN (AA) - Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından işaret dili kursu açıldı.

Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Okur, kursun açılışında yaptığı konuşmada, ilk defa açılan kursa 40 kursiyerin kaltıldığını söyledi.

Sayıları 3 milyona yaklaşan işitme engelli olduğunu belirten Okur, işitme engellilerin erken teşhis, erken cihazlama ve erken eğitimle problemlerinin çözülebileceğini kaydetti.

İşitme engellilerin karşılaştığı birçok sorunun temelinde engelsiz insanların onlarla iletişim kuramamasının yattığına dikkati çeken Okur, şöyle devam etti:

"Aslında onlar engellerini işaret dilinde konuşarak aşabiliyor. Diğer kişiler ise bu dili bilmediği için karşılıklı iletişim kurulamıyor. Bu durum işitme engellilerin istihdam, eğitim, sağlık, sosyalleşme, ifade ve düşünce özgürlüğü gibi en temel insan haklarına erişimini engelliyor. Aramızdaki engel ses. Bu engeli kaldırmanın ve iletişim kurabilmenin yolu da işaret dili bilinmesi."


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  iletişim

  ,

  eğitim

  ,

  engelli