Erdemli'de Kadın Çiftçi Eğitimi başladı

Erdemli'de Kadın Çiftçi Eğitimi başladı
Erdemli'de Kadın Çiftçi Eğitimi başladı
MERSİN (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında ortaklaşa...

MERSİN (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile  Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında ortaklaşa imzalanan " Kadın Çiftçi Eğitimi" programı kapsamında Mersinli 64 kadın çiftçinin eğitimine başlandı. 

Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Çiftepala, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, eğitimin 5 gün süreceğini ve kadın çiftçilerin Türkiye ve aile ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirtti. 

Özellikle kırsal kesimdeki kadınların günlük ev işlerinin yanında tarlada, bahçede ve tarımsal faaliyetlerin her aşamasında erkeğinin yanında yoğun olarak kendini hissettirdiğini ifada eden Çiftepala, şunları kaydetti:

"Kadın çiftçilerimize tarım tekniklerini öğretip bilgi ve becerilerini geliştirmek istiyoruz. Bu kapsamda kırsal kesimdeki kadın çiftçilerimizin eğitilmesine aralıksız devam etmekteyiz. 5 gün sürecek olan eğitimde ilimizin tarım potansiyeli göz önüne alınarak 'kooperatifçilik, süs bitkileri yetiştiriciliği, girişimcilik, liderlik, iklim değişikliği, tarımsal yayım danışmanlık, çocukla iletişim ve olumlu davranış geliştirme, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddet' konularını içeren bilgiler verilecektir. Şubat ayı içerisinde açacağımız ikinci eğitim kursuna ise 35 kadınımız katılacak."

AK Parti Mersin Milletvekili Nebi Bozkurt da kadın ve erkeğin her alanda eşit olduğunu berilterek, "Kırsal kesimdeki kadınımız evinin işini gördüğü gibi kocasıyla elinde kazma tarlada bağda bahçede çalışarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bu kadınlarımızın bilinçli tarım yapmalarını arzuluyoruz. Bu eğitimlerin kadınlarımıza faydalı olacağını umut ediyorum" dedi.

Beş günlük eğitimin ardından katılımcılara sertifika verileceği bildirildi.