Erdemli'de kayın mantarı hasadı başladı

Erdemli'de kayın mantarı hasadı başladı
Erdemli'de kayın mantarı hasadı başladı
MERSİN (AA) - Erdemli ilçesinde Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'nün sosyal ormancılık çalışmaları kapsamında özellikle kırsal kesimdeki vatandaşlara...

MERSİN (AA) - Erdemli ilçesinde Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'nün sosyal ormancılık çalışmaları kapsamında özellikle kırsal kesimdeki vatandaşlara yönelik başlattığı kayın mantarı üreticiliğinde ilk hasat yapıldı.

Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca beraberinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, Erdemli Orman İşletme Müdürü Kenan Akduman ve diğer kent protokolüyle Güneyli Mahallesi'nde kayın mantarı yetiştiricisi Durmuş Ali Saydan'ın üretim alanında incelemelerde bulundu.

Baca, yaptığı konuşmada, kayın mantarı yetiştiriciliğini desteklemek ve vatandaşlara yeni gelir kapısı açmak için bu çalışmayı başlattıklarını söyledi.

Şubat ayında hazırlanan kayın mantarı kütüklerinin mantar vermeye başladığını aktaran Baca, "Üreticimiz Durmuş Ali Saydam bu işi geliştirerek daha fazla kütük yapıp, üretimi arttırmaya başladı. Burada çok güzel bir kayın mantarı üretim alanı oluşturulmuş. Şu an kayın mantarının kilogramı 10 liradan satılıyor ve üreticilerini memnun ediyor" dedi.

Baca, ilçeye bağlı 5 mahallede mantar yetiştiriciliği yapıldığını sözlerine ekledi.

Üretici Durmuş Ali Saydam ise mantar yetiştiriciliği yaptı için çok mutlu olduğunu belirterek, "Kısa bir süre içerisinde 1 ton mantarı sattım. Lezzetli olduğu için halk da tercih ediyor. Ben de mantar işini büyütmek istedim. Önceden 60 kütüğüm vardı şimdi bu sayıyı 300'e çıkarttım. Gelecek yıllarda da bu sayıyı daha da arttırmak istiyorum" dedi.