Erdemli'de muhtarlar Suriyeliler hakkında bilgilendirildi

Erdemli'de muhtarlar Suriyeliler hakkında bilgilendirildi
Erdemli'de muhtarlar Suriyeliler hakkında bilgilendirildi
- Emniyet Müdürü Ekici: "İlçede yaşayan Suriyelilerin 5'te biri çeşitli suçlara karıştı"

MERSİN (AA) - Erdemli'de muhtarlar, ilçede yaşan Suriyeliler hakkında bilgilendirildi.

Suriyelilerin genel durumları, yerleşim bilgileri, suç bilgileri, eğitim bilgileri ve şahısların imza yükümlülükleri hakkında mahalle muhtarlarına bilgi verilmesi amacıyla Erdemli Öğretmenevi'nde toplantı düzenlendi.

Emniyet Müdürü Ertuğrul Ekici,  ilçe merkezinde 4 bin 810, jandarma bölgesinde ise 2 bin 15 olmak üzere toplam 6 bin 825 Suriyelinin bulunduğunu söyledi.

İlçede yaşayan Suriyelilerin oturduğu mahalle muhtarlıklarına her 6 ayda bir imza verme zorunluluğunun bulunduğunu belirten Ekici, şöyle konuştu:

"Burada amaç beyan ettikleri adreslerde oturup oturmadıklarının kontrol altında tutulması. İlçede yaşayan Suriyelilerin 5'te biri çeşitli suçlara karıştı. En fazla da kaçak sigara ev ve işyerlerinden hırsızlık, kasten adam yaralama, kaçak çalışma, sahte para , göçmen kaçakçılığı, dolandırıcılık, uyuşturucu ticareti yapma ve bulundurma gibi suçlardan toplam 804 kişi hakkında işlem yapıldı."

Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu da Suriyeliler'in ilçeye geldiği günden bu yana ihtiyaç sahibi olanlarına yardımda bulunduklarını belirtti.