Erkenci kavun, kilosu 3,5 liradan satılıyor

Erkenci kavun, kilosu 3,5 liradan satılıyor
Erkenci kavun, kilosu 3,5 liradan satılıyor
- Alternatif ürün olarak örtü altında yetiştirilen kavun, kilosu 3,5 liradan satılarak üreticisinin yüzünü güldürüyor - Atayurt Hal Derneği Başkanı Türer: "Açık alanda kavun hasadı haziran sonunda başlıyor. Örtü altında ise iki ay önce hasadı yapılıyor. İyi fiyatlardan alıcı buluyor ve üreticilerin yüzünü güldürüyor"

MERSİN (AA) - Mersin'in Silifke ilçesinde, örtü altında yetiştirilen ve iki ay önce hasadı yapılan kavun, kilosu 3,5 liradan alıcı buluyor.

Atayurt Mahallesi'nde örtü altında domatese alternatif ürün olarak yetiştirilen kavun, hem erkenci olması hem de fiyatların yüksek olması nedeniyle üreticinin yüzünü güldürüyor.

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, yaptığı açıklamada, örtü altında domates üretimi yapan bazı üreticilerin kavun yetiştirmeyi tercih ettiğini kaydetti.

Bir kavunun ortalama 2 ila 4 kilo geldiğini ifade eden Türer, kavunun aroması ve lezzetiyle ilgi gören bir ürün olduğunu belirtti.

Bir dönüm seradan 10 ton kavun hasat edildiğini vurgulayan Türer, hasadına başlanan örtü altı kavunun gelen talebe göre ülkenin değişik yerlerine gönderildiğini söyledi.

İlçe genelinde 50 dönüm arazide 500 ton kavun üretiminin yapıldığını anlatan Türer, "Açık alanda kavun hasadı haziran ayı sonunda başlıyor. Örtü altında ise iki ay önce hasadı yapılıyor. İyi fiyatlardan alıcı buluyor ve üreticilerin yüzünü güldürüyor" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Mersin

  ,

  Silifke

  ,

  ilçe