"Ertuğrul" fırkateyni şehitleri Mersin'de anıldı

"Ertuğrul" fırkateyni şehitleri Mersin'de anıldı
"Ertuğrul" fırkateyni şehitleri Mersin'de anıldı
- Japonya'da 125 yıl önce batan fırkateynde şehit olan Türk denizciler için anma töreni düzenlendi

MERSİN (AA) - Japonya'da 125 yıl önce batan "Ertuğrul" fırkateyninde şehit olan 531 Türk denizci, Mersin'de anıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı işbirliğiyle Refah Şehitleri Anıtı'nda düzenlenen anma programında, Türk ve Japon milli marşlarının okunmasının ardından anıta çelenk sunuldu. 

Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer, konuşmasında, Japonya'daki faciadan sadece 69 denizcinin kurtulduğunu belirtti.

Bazen üzücü olayların ulusların dostluğunu pekiştirebildiğine dikkati çeken Göçer, "İşte bu kahraman askerlerimizin orada şehit olması nedeniyle Japonya ve Türkiye 'de o günün anısına törenler yapılıyor. İki ülke arasında dostluk kuruldu. Kahramanlarımızın vefatları nedeniyle Japonya'da güzel bir anıt yapılmış. İki ülkede onların ruhlarını yaşatıyoruz" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da 125 yıl önce Osmanlı-Japon dostluğunu pekiştirmek amacıyla yola çıkan "Ertuğrul" fırkateyninde büyük facia yaşandığını söyledi.

Fırkateynin gittiği her limanda coşkuyla karşılandığını belirten Kocamaz, şöyle devam etti:

"Ertuğrul fırkateyni faciası, maalesef denizcilik tarihimizin en büyük kazalarından biri olarak bilinmektedir. Ertuğrul gemisinin hikayesi, aslında uluslararası barışın, insan sevgisi ve nezaketin önemli bir simgesi olarak değerlendirilebilir. Kuşimoto kenti yakınlarında parçalanan fırkateynde mürettebattan sadece 69'u kurtulmuştur. Bu kaza, Japonya ve Osmanlı'yı derinden üzmüş. Bunun yanı sıra Türkiye ve Japonya'nın birbirine yakınlaşmasını ve iki ülke arasında sevgi çemberi oluşturarak dostluğun temellerinin atılmasını sağlamıştır. O günden sonra Japonya ve Türkiye diğer ülkelerden farklı olarak birbirlerine güçlü duygusal bağla bağlanmış, iki ülke arasında kardeşlik tohumları ekilmiştir. Facia anısına şiirler yazılmış, anıtlar dikilmiş, ağıtlar söylenmiştir." 

Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan da şehitler için her yıl anma programı düzenlendiğini, yaklaşık 5 yıl önce de Japon gemilerinin Mersin'e gelerek etkinlikte yer aldığını bildirdi.

Konuşmaların ardından, şehitlerin anısına denize karanfil bırakıldı.

"Ertuğrul" firkateyni, Osmanlı'nın son dönemlerinde Sultan 2. Abdülhamid zamanında iadeiziyaret ve dönemin Japon imparatoruna hediye götürmek amacıyla Amiral Osman Paşa kumandasında 27 Temmuz 1889'da İstanbul 'dan hareket edip, Japonya'ya 11 ayda ulaşmıştı. Japonya'ya vardıktan bir hafta sonra kaptan Osman Paşa, İmparator Meiji'ye, Abdülhamid'in gönderdiği el yazması mektubu ve Osmanlı İmtiyaz Nişanı'nı teslim etmişti. 15 Eylül 1890'da Yokohama Limanı'ndan ayrılan gemi, tayfun nedeniyle 16 Eylül 1890'da Kuşimoto açıklarında kayalıklara sürüklenerek batmıştı. 531 Türk denizcinin şehit olduğu facia, Türk-Japon dostluğunun miladı kabul ediliyor.