Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:
- "Bizim kardeşliğimizi bozmak isteyenler var. Birlikteliğimizi zayıflatmak isteyenler var. Bugüne kadar buna izin vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz" - "Bizim kadın kollarımız bazı mahalleleri dolaşırken kadınlarımıza saldırıldı, gençler saldırdı burada. Dedim ki 'Korkmayın, hep bir araya geleceksiniz. Eğer girmenizi engelleyen birileri varsa önce ben geleceğim, en önde ben gideceğim' dedim ve bunu da yapacağım. Her şey demokratik kurallar dahilinde olmalıdır"

MERSİN (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve   AK Parti  Mersin milletvekili adayı Lütfi Elvan, "Bizim kardeşliğimizi bozmak isteyenler var. Birlikteliğimizi zayıflatmak isteyenler var. Bugüne kadar buna izin vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz " dedi. 

Elvan, Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nın Mersin şubesini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Diyarbakır'ın tarih boyunca yazarlar, şairler ve  bilim adamları yetiştiren önemli bir merkez olduğunu söyledi. 

Birlik, beraberliğe zarar vermek ve ülke üzerinde oyun oynamak isteyenlerin bulunduğuna dikkati çeken Elvan, bu gruplara karşı ülke olarak birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

AK Parti'nin 2002'den bu yana demokratik reformlar geliştirdiğini aktaran Elvan, şunları kaydetti:

"Bizim kardeşliğimizi bozmak isteyenler var. Birlikteliğimizi zayıflatmak isteyenler var. Bugüne kadar buna izin vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz. Hazırlamış olduğumuz reform politikaları tüm insanımızı içeren, elbette Kürt vatandaşlarımızı da kapsayan demokratikleşme hareketi gerçekten Türkiye 'nin önünü açtı. Eğer biz demokratikleşme reformunu yapmasaydık sadece ekonomik anlamda çalışıp ülkenin büyümesine çalışsaydık bu gelişmeyi sağlayamazdık. Bir taraftan demokratikleşme bir taraftan ekonomik alanda reformlar yaptık. Bunlar at başı giden ve birleştirilmesi gereken hususlardır."

Elvan, AK Parti'nin konuşulmayan, tartışılmayan hususları tartışılır hale getirdiğini, geçmişte uygulanan ret, inkar ve asimilasyon politikalarına son verdiğini belirterek, bazı kişilerin bölgedeki insanların rahat yaşamalarından rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

Bölge halkının gelişmesini istemeyen kesimlerin olduğuna dikkati çeken Elvan, "11 Temmuz tarihinde Kandil'den açıklama geliyor, 'artık çatışmasızlık dönemi bitmiştir, silahlı ayaklanma dönemi başlamıştır.' Bu halkı savaşa ve ayaklanmaya davet eden açıklamadır. 14 Temmuz'da başka bir açıklama geliyor. Arkasından saldırılar, kamyonları, tırları, ambulansları yakmalar başladı. Biz Kürt halkımızın özgürlüğü ve barışı için uğraşıyoruz diğer taraftan da kamyon ve tır yakılıyor. Böyle bir anlayışı kabul edemeyiz" dedi.

- "Saldırılarda zarar gören Kürt kardeşlerimiz oluyor"

Elvan, saldırıların Kürt halkına hizmetin gitmesini engelleme amacı taşıdığını vurgulayarak, buna rağmen hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Saldırıların vatandaşları etkilediğine işaret eden Elvan, şöyle devam etti:

"Yaptığımız hizmetlerden sonra kamyon, tır ve ambulanslar yakılıyor. Peki kamyonu ve tırı yakılan kim? Ambulansı kullanan kim? Kürt halkı. Oraya götürdüğümüz hizmetlerde çalışan kim? Kürt vatandaşlarımız. Bu tarz saldırılarda zarar gören Kürt kardeşlerimiz oluyor. Ambulans niçin kullanılır? Orada yaşayan Kürt vatandaşlarımız hastalandığında hastaneye götürülsün diye. Neden ambulans yakılıyor? Çünkü isteniliyor ki oradaki Kürt vatandaşımız hizmet almasın. Hizmet almasın ki AK Parti'yi kötülesinler. Nerede kaldı Kürt vatandaşlarımıza destek olmak? Nerede kaldı Kürt vatandaşlarımızla birlikte hareket etmek?"

Herkesin milletin tercihine saygı göstermesi gerektiğini dile getiren Elvan, demokratik kurallar dahilinde hareket edilmesini istedi. 

Elvan, tüm kesimlerin şiddet kullanmadan propaganda yapabileceğini, istediğini düşünüp istediğini söyleyebileceğini aktararak, Kürt vatandaşların her zaman arkasında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyledi.

- "Kadınlarımıza saldırıldı"

Korkmayacaklarının altını çizen Elvan, şöyle konuştu:

"Milletin tercihine herkes saygı duymak zorundadır. Hiç korkmayacağız. Bu mücadele devam edecek. Kürt kardeşlerimiz, Diyarbakırlı kardeşlerimiz huzura erecek bundan emin olun. Bunu eninde sonunda sağlayacağız. Bunu sağlayacak olan tek bir güç var o da AK Parti'dir. Başka da bir güç yoktur. Bizim kadın kollarımız bazı mahalleleri dolaşırken kadınlarımıza saldırıldı, gençler saldırdı burada. Dedim ki 'Korkmayın, hep bir araya geleceksiniz. Eğer girmenizi engelleyen birileri varsa önce ben geleceğim, en önde ben gideceğim' dedim ve bunu da yapacağım. Her şey demokratik kurallar dahilinde olmalıdır. Eğer biz demokrasiyi içimize sindiremezsek bu sorunları çözemeyiz. Demokrasiyi içimize sindirmemiz lazım."

Elvan, toplum içerisinde vesayet oluşturmak isteyenlere asla izin vermeyeceklerini, seçimde herkesin oyunu rahatça kullanacağını kaydetti.

AK Parti'nin Diyarbakır ve bölgede yaşayanlar için gerekli çabayı gösterdiğini anımsatan Elvan, şunları kaydetti:

"AK Parti bunca saldırılara rağmen hep sizin arkanızda olmuştur. Biz sizler için mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz ama ne olur bu birlikteliğimizi bu dayanışmamızı artıralım. Ülkemizi hep birlikte kardeşlik ruhuyla birlikte yüceltelim. Bizleri birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Biz yüzyıllarca beraber yaşadık. Bizi diğer ülkelerle karıştırmasınlar. Bu ülkede çok değişik kesimlerden farklı dinlerden kültürlerden insanlar beraber yaşamıştır. Biz Kürt kardeşlerimizin kılına dahi karışılmasını istemeyiz ama şiddetle baskıyla bu işler olmaz. 1 Kasım'da birlikte huzura kavuşacağız. Huzurun olmadığı yerde istikrar olmaz. Yatırım olmaz, istihdam olmaz." 

Elvan, seçim çalışmaları kapsamında bazı adamlarıyla buluştu, AK Parti Yenişehir İlçe Teşkilatı ile Siirt Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni de ziyaret etti.