Esnaf çırak yetişmemesinden şikayetçi

Esnaf çırak yetişmemesinden şikayetçi
Esnaf çırak yetişmemesinden şikayetçi
- Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dinçer: "Çıraklık eğitiminin 4+4+4 sistemi içerisinde bir yerinin olması lazım. Bu talebimizi bakanlığa ilettik" - "Sistem böyle devam ettiği sürece son nesil ustalar şu anki ustalar olacak. Bu ustalar da gittiği zaman evimizde musluk değiştirecek usta bulamayacağız"

MERSİN (AA) - Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, çıraklık eğitimim 4+4+4 eğitim sistemi içiresinde yeri olması gerektiğini, aksi takdirde ilerleyen dönemlerde usta bulmakta zorluklar yaşanacağını söyledi.

Dinçer, Suphi Öner Öğretmenevi'nde düzenlenen "Mersin İli KOBİ Ölçeğinde Sanayi Kapasitesinin Tespiti ve Geliştirilmesine Yönelik Eylem Planı Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, Mersin'in sanayi sitesi bakımından birçok ile göre çok geride olduğuna dikkati çekti.

Sanayi sitelerinin durum değerlendirmesini yaptıklarını ifade eden Dinçer, Çukurova Kalkınma Ajansı ve Mersin Üniversitesi'nin destekleriyle eksik yönlerin tespitini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Proje kapsamında, sanayi sitelerinde çalışanlar hakkında bazı araştırmalar yapıldığını da dile getiren Dinçer, sanayi sitelerinde çırak ihtiyacının fazla olduğunu kaydetti.

Yeni sistem içerisinde, çırak yetiştirmenin önemli olduğunu vurgulayan Dinçer, "Çıraklık eğitiminin 4+4+4 sistemi içerisinde bir yerinin olması lazım. Bu talebimizi bakanlığa ilettik. 4+4+4 sisteminde okul ile sanayinin buluşması gerekiyor. Yeni nesil sanayi siteleri yaparak bunların içerisine de meslek liselerinin konulması gerekiyor. Bu sistem böyle devam ettiği sürece son nesil ustalar şu anki ustalar olacak. Bu ustalar da gittiği zaman evimizde musluk değiştirecek usta bulamayacağız" diye konuştu.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak ise Mersin'in ticaret, sanayi, turizm ve ulaşım alanında ciddi potansiyelinin bulunduğunu ifade etti.

Mersin'in sosyal ve kültürel anlamda bulunduğu yere gelmesinde esnafın önemli rol oynadığına değinen Çakacak, "Esnaflar, toplumun temel direği. Onlar ne kadar mutluysa toplum da bu mutluluktan pay alıyor. Amacımız onları bulundukları yerlerden daha iyi koşullara taşımak. Esnafımızı daha iyi koşullarda çağın gerektirdiği koşullara taşımak gerekiyor. Bu tür çalışmaları diğer kurumlarımızdan da istiyoruz" diye konuştu. 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da Mersin'in esnaf konusunda büyük karmaşa içerisinde olduğunu söyledi. 

Yeni sanayi sitelerinin yapılmasıyla Mersin'in daha iyi yerlere geleceğini ve ortadaki karmaşanın sona ereceğini aktaran Kocamaz, "Yapılacak çalışmalar ve düzenlemelerle birlikte iş kapasitesi artacaktır. Bunları yaparken esnafın büyümesine ve istihdama yönelik ve yeni girişimciler oluşturacak ortam sağlamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından panelistlerin sunumlarına geçildi.