Filistinli doktorlar şifa için Anadolu yollarında

Filistinli doktorlar şifa için Anadolu yollarında
Filistinli doktorlar şifa için Anadolu yollarında
- Filistinli Tabipler ve Sağlık Mensupları Derneği çatısı altında toplanan 100 doktor, Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan yurttaşlarına sağlık hizmeti götürüyor - Dernek Başkanı Emin: - "Türkiye zaten Filistinli ve Suriyeli mültecilerin yanında. Biz de Filistinli doktorlar olarak Türkiye'nin yanında bulunduğumuzu ispatlamak istiyoruz"

MERSİN (AA) - LALE KÖKLÜ - İstanbul 'da dernek çatısı altında bir araya gelen Filistinli doktorlar, Türkiye 'nin çeşitli kentlerini gezerek, yurttaşlarına sağlık hizmeti veriyor.

Filistinli Tabipler ve Sağlık Mensupları Derneğinden kardiyoloji uzmanı, pediatrist, aile hekimi, dermatolog ve 4 diş hekimi, İstanbul, Ankara , Osmaniye ve Şanlıurfa'yı dolaşarak, ulaşabildikleri Filistinli ailelerin sağlık taramasını gerçekleştirdi.

Son olarak Mersin'e gelen doktorlar, Filistinli 400 ailenin sağlık kontrollerini yaptı. Aralarında topladıkları parayla aldıkları ilaçları kronik hastalığı bulunanlara dağıtan Filistinli doktorlar, yurttaşlarının yaralarına merhem olmaya çalışıyor.

Dernek Başkanı Dr. Muhammed Emin, AA muhabirine, kendi imkanlarıyla gerçekleştirdikleri sağlık taramasıyla, her zaman Filistinlilerin yanında yer alan Türkiye'nin yükünü bir nebze olsun hafifletmek istediklerini söyledi.

Derneklerinin yaklaşık 4 ay önce faaliyete girdiğini ifade eden Emin, şunları kaydetti:

"Dil sıkıntısı nedeniyle sağlık hizmetini yeterince alamayan yurttaşlarımıza Filistinli doktorlar olarak yardım etmeyi amaçladık. Hem sağlık taraması yapıyoruz hem de kronik hastaların sürekli kullanmaları gereken ilaçlarını sağlıyoruz. Böylece bu kardeşlerimizle vatanımızdan vazgeçmediğimizi, aynı zamanda Filistinimizin işgal yıl dönümü itibarıyla ısrarla vatanımıza geri dönmek istediğimizi belirtmiş oluyoruz."

- Türkiye'ye minnettarlar

Emin, Türkiye'ye gelen çoğu Filistinlinin Suriye'den göç ettiğini dile getirdi.

Yardımseverliği nedeniyle Türkiye'ye minnettar olduklarını belirten Emin, "Türkiye zaten Filistinli ve Suriyeli mültecilerin yanında. Biz de Filistinli doktorlar olarak Türkiye'nin yanında bulunduğumuzu ispatlamak istiyoruz" diye konuştu. 

Emin, sağlık kontrollerini Filistinlilerin yaşadığı diğer kentlerde de sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

- "Onları görünce kendimi Filistin'de hissettim"

Sağlık taramasından geçirilen Abu Abdurrahman Mişiniş (60) de ailesiyle yıllar önce Filistin'den Suriye'ye göç ettiklerini ancak oradaki iç savaş nedeniyle geçen sene Türkiye'ye sığındıklarını söyledi.

Türkçe bilmedikleri için hastanelerde zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Mişiniş, "Filistinli doktorların bizimle ilgilenmesine çok sevindik. Onları görünce kendimi Filistin'de hissettim. Allah onlardan razı olsun. Keşke savaşlar olmasaydı da memleketimizde kalsaydık" dedi.