Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat: - "Makam dışında siyaset yapabilmenin tadını ancak 43 yıl sonra bu partide tatma imkanı buldum. Bu benim için çok büyük bir tecrübe olmuştur"

MERSİN (AA) - HDP'nin Mersin milletvekili adayları, düzenlenen programda tanıtıldı.

HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, bir otelde düzenlenen aday tanıtım toplantısındaki konuşmasında, partisinin seçimlerden 7 Haziran'da olduğu gibi başarıyla çıkacağına inandığını kaydetti. 

Uzun yıllardır siyaset arenasında bulunduğunu, bunu en zevkli yaptığı yerin de HDP olduğunu ifade eden Fırat, şöyle konuştu:

"Çünkü HDP bir inanç partisi. 11 milletvekili adayımız var. Herhalde bir o kadar da listeye girememiş olan aday adayı arkadaşımız var. Ancak 7 Haziran'da şunu gördüm, o listeye girememiş olan arkadaş dahi benden çok daha fazla çalıştı. Bırakın aday olmayı kendisine bu partinin mensubu olarak gören her insan bizler kadar çalıştı. Makam dışında siyaset yapabilmenin tadını ancak 43 yıl sonra bu partide tatma imkanı buldum. Bu benim için çok büyük bir tecrübe olmuştur."

HDP Mersin Milletvekili Çilem Öz ise  kadın ve erkeklerin bir arada olduğu, her etnik kökenden insanın HDP'de buluştuğunu vurgulayarak, meclisin de böyle oluşması gerektiğini belirtti.

Öz, 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler için yoğun şekilde çalıştıklarını aktararak, "Biz daha güçlü mücadele ediyoruz, daha güçlü buradayız. Daha güçlü barış ve daha güçlü demokrasi diyeceğiz. 1 Kasım'da HDP adına değişen şey şu olacak, biz artarak, çoğalarak o meclise yeni baştan gireceğiz ve 7 Haziran seçimlerini kabul etmeyenler kendi açılarından pişmanlık yaşayacaklar çünkü aynı sonuçları onlar elde edemeyecekler" diye konuştu.

HDP İl Eşbaşkanı Selman Günbat da Mersin'de dün düzenlenen operasyonda bazı HDP'lilerin gözaltına alındığını, aralarında 4. sıra adayları İkram Vuran'ın da olduğunu hatırlatarak, gözaltıların hukuksuz olduğunu iddia etti.

Milletvekili adayları Mehmet Alış, Aladin Ateş, Pelin Kahiloğulları, Özlem Şen, Haluk Çeliktaş, Gülhan Özlü, Süleyman Eroğlu ve Hülya Doğan da toplantıda söz alakarak, kendilerini tanıttı.

HDP'nin Mersin 4. sıra adayı İkram Vuran, kentteki terör operasyonu kapsamında gözaltında olması nedeniyle aday tanıtım toplantısında yer almadı.