Gülnar'da çiftçilere iyi tarım sertifikası

Gülnar'da çiftçilere iyi tarım sertifikası
Gülnar'da çiftçilere iyi tarım sertifikası
MERSİN (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Gülnar İlçe Müdürlüğü ile Gülnar Ziraat Odası iş birliğinde gerçekleştirilen iyi tarım uygulamasına geçen 16...

MERSİN (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Gülnar İlçe Müdürlüğü ile Gülnar Ziraat Odası iş birliğinde gerçekleştirilen iyi tarım uygulamasına geçen 16 çiftçiye, sertifikaları verildi.

Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Çiftepala, Akova Mahallesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, iyi tarımın çevre ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, tarımda izlenebilirlik ve sürdürebilirlikle gıda güvenliğini sağlayan bir tarımsal üretim metodu olduğunu söyledi.

Mersin'de 2011 yılında 60 işletmeyle başlayan iyi tarım uygulamalarına şu anda yaklaşık bin 150 işletme sayısına ulaştıklarını ifade eden Çiftepala, şöyle konuştu:

"Gülnar ilçemizde 6 köyde 750 dekar alanda 16 üreticimizle iyi tarım uygulamaları yapmaktayız.
Gülnar'da yaptığımız projenin amacı, uluslararası ticarete konu olan ürünlerde ülkemizin pazar payının arttırılması. Tüketicilerin güvenilir ürün arzının sağlanması. Çevre dostu, insan ve hayvan sağlığına önem veren üretim teknikleriyle sürdürülebilir üretimin gerçekleşmesi amacıyla bu proje hazırlandı."

Çiftepala, projenin elma ve kuş üzümü yetiştiriciliğinde uygulandığını sözlerine ekledi.

Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık da iyi tarım uygulaması hakkında bilgi verdi. 

Konuşmaların ardından çiftçilere sertifikaları verildi.