İkinci baharlarını serada yaşıyorlar

İkinci baharlarını serada yaşıyorlar
İkinci baharlarını serada yaşıyorlar
- Mersin'de emekli olduktan sonra boş zamanlarını değerlendirmek isteyen yaşları 60'ın üzerinde 4 arkadaş, belediyenin atıl kalan serasında yetiştirdikleri ürünleri aşevi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor - Salman Kalender: "Sigara kullanmıyoruz ve kahveye gitmiyoruz. Zamanımızı iyi değerlendirelim ve ihtiyacı olanlara katkı sağlayalım istiyoruz" - Turabi Fidan: "Biz burada ikinci baharımızı yaşıyoruz. Ben 68 yaşındayım daha çok seneler çalışacak gibi hissediyorum"

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Mersin'de kahveye gitmek yerine üretim yapmak ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek isteyen yaşları 60'ın üstündeki 4 emekli, belediyenin kullanmadığı serayı aktif hale getirip, hiçbir ücret beklentisi olmadan yetiştirdikleri ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Emekli olduktan sonra vakitlerini iyi geçirmek ve hareketli bir yaşamla üretim yapmak isteyen 62 yaşındaki Salman Kalender, 64 yaşındaki Adil Düzlü, 61 yaşındaki Ramazan Gedikli ve 68 yaşındaki Turabi Fidan, Mezitli Belediyesi'ne ait 4 dönümlük seranın atıl kaldığını öğrenince alanı kullanmak için belediyeye başvurdu.

Belediye yönetimi, kaliteli vakit geçirmek amacıyla serayı işletip, yetiştirdikleri ürünleri ihtiyaç sahiplerine vereceklerini bildiren 4 arkadaşın başvurusunu kabul etti. 

Alanın kendilerine tahsis edilmesiyle serayı ayağa kaldıran ve çevresini düzenleyen 4 emekli; ürettikleri domates, biber, patlıcan ve bal kabağını aşevi aracılığıyla ihtiyacı olanlara ulaştırmaya başladı.

Kalender, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 yıldır Mezitli'de oturduğunu ve emekli olduktan sonra kendisine bir meşgale aradığını söyledi.

Seranın yeni yerine taşınmasıyla eski alanın atıl kaldığını öğrendiklerini aktaran Kalender, "Toprakla, bitkiyle ve doğayla uzun yıllardır uğraşıyorum. Dört gönüllü yola çıktık ve bu alanın taşlarını ördük çevre düzenlemesini yaptık. Toprak getirdiler onu da işledik. Birçok bitkiyi ektik. Zevkle hiçbir ücret almadan bu bitkilerle uğraşıyoruz. Sigara kullanmıyoruz ve kahveye gitmiyoruz. Zamanımızı iyi değerlendirelim ve ihtiyacı olanlara katkı sağlayalım istiyoruz" diye konuştu.

Hasat yapacakları zaman sabah 6'da buraya geldiklerini anlatan Kalender, "Domates, patlıcan, biber ve bal kabağı yetiştirdik. Daha da çeşit yapmak istiyoruz ama alanımız yeterli değil. Ürünümüz bitince yeni yere taşınacağız. Orada da aşevinin ihtiyaç durumuna göre ürün yetiştireceğiz" ifadelerini kullandı.

- "İkinci baharımızı yaşıyoruz"

Turabi Fidan da diğer arkadaşlarından serada üretim yapma teklifi geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettiğini söyledi.

Ürettikleri ürünlerden için hiçbir maddi gelirler beklemediklerini, tamamen gönüllülük esasına göre çalıştıklarını vurgulayan Fidan "Buradan çalışarak manevi bir haz alıyoruz. Buranın ortamına alıştık ve her gün geliyoruz. Ben çiftçilikten fazla anlamam ama arkadaşlarla iş birliği yaptık ve böyle bir sera ortaya çıktı" dedi.

Fidan, emeklilerin zamanlarını üretim yaparak geçirmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu ülkede yaşayan emeklilere sesleniyorum; kahve köşelerinden çıksınlar üretim yapsınlar. Üretime katkıda bulunsunlar bu sayede ikinci baharlarını yaşasınlar. Biz burada ikinci baharımızı yaşıyoruz. Ben 68 yaşındayım daha çok seneler çalışacak gibi hissediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Adil Düzlü ise ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıkları için büyük mutluluk duyduklarını dile getirerek, ailelerinin de kendilerine destek olduğunu söyledi.

Ramazan Gedik de emekli olup boş oturmaktansa üretime katkı sağlamanın kendilerini iyi hissettirdiğini ifade etti.