Islığıyla müziğe renk katıyor

Islığıyla müziğe renk katıyor
Islığıyla müziğe renk katıyor
- MDOB'un obua sanatçılarından Bilal Güncan, 2 oktavlık ıslık sesiyle türkü ve klasik müzik eserlerinin ezgilerini piyanoyla birleştiriyor - Seslendirdiği eserleri büyük beğeni toplayan Güncan, Neşet Ertaş'ın türkülerini de ıslığıyla yorumluyor

MERSİN (AA) - LALE KÖKLÜ - Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin (MDOB) obua sanatçısı Bilal Güncan, 2 oktavlık ıslık sesiyle seslendirdiği türkü ve klasik müzik eserleriyle dinleyenlerin beğenisini topluyor.

Klasik müzikten halk müziğine kadar birçok eseri ıslıkla seslendiren Güncan, kendi çaldığı piyanoyla da müzik şölenine renk katıyor. 2 oktavlık ıslık sesiyle seslendirdiği parçalarla dinleyicileri büyüleyen Güncan, Neşet Ertaş'ın türkülerini de ıslığıyla yorumluyor.

Güncan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obua parçalarını çalmadan önce melodileri ıslıkla seslendirip kendini hazırladığını belirterek, bu çalışma yöntemi sayesinde ıslıkla müzik yapabilme yeteneğini keşfettiğini söyledi.

Daha sonra bu yeteneğini ilerlettiğini aktaran Güncan, şöyle devam etti:

"Bir müddet sonra oktavımın yavaş yavaş genişlediğini fark ettim ve şu anda yaklaşık 2 oktava yakın bir ıslığım var. Daha sonra da bu yeteneğim hobi olarak gelişti, halen de hobi olarak bunu yapıyorum. Genelde klasik müzik çalışıyorum. Bunun yanı sıra türkülerimizden de dünya müziklerinden de çalabiliyorum. Herkes ıslık çalabilir, ben sadece ıslıkla müzik yaparak keyif alıyorum."

- Neşet Ertaş'ın eserlerine ıslık yorumu

Her türlü müziğe ıslıkla eşlik edebildiğini ifade eden Güncan, etrafından da çok olumlu tepkiler aldığını kaydetti.

Güncan, "Bozkırın tezenesi" olarak bilinen Neşet Ertaş'ın eserlerini ıslık yorumunun da dinleyenler tarafından beğenildiğini aktararak, ıslığın müziğe ayrı bir tat kattığını söyledi.

Islığın yanı sıra piyanoyu da kullandığına dikkati çeken Güncan, "Ben bir piyanist değilim, sadece amatörce ıslığıma eşlik etmek için piyanoyu kullanıyorum" dedi.

Güncan, ıslığın yanına birçok enstrümanın da yakıştığını belirterek, gitar, yaylı kuartet veya bir yaylı orkestra eşliğinde de ıslıkla parçaların seslendirilebileceğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Mersin

  ,

  Neşet Ertaş

  ,

  Müzik

  ,

  Opera

  ,

  Hobi

  ,

  klasik