Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
- "Siyasi partimiz ne olursa olsun, etnik kökenimiz, mezhebimiz, dinimiz, ideolojimiz ne olursa olsun hepimizin bu terör konusunda ilkesel bir tavır sergilemesi lazım" - "Türkiye'de artık silaha yer yok, teröre yer yok. Demokrasiyle silah aynı anda olamaz. Bunu hepimizin görmesi lazım. Buna ortak bir toplum tepkisi göstermemiz lazım"

MERSİN (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, terör konusunda herkesin ortak tepki göstermesi gerektiğini belirterek, " Türkiye 'de artık silaha yer yok, teröre yer yok. Demokrasiyle silah aynı anda olamaz. Bunu hepimizin görmesi lazım. Buna ortak bir toplum tepkisi göstermemiz lazım" dedi.

Yılmaz, Mersin Valisi Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaretinde, ülkenin 2023 vizyonuna gidişinde Mersin ve Çukurova'nın önemli bir yeri olduğunu belirterek, bu kapsamda bazı destek programlarını hayata geçirdiklerini aktardı.

Yılmaz, bir gazetecinin, "Terör örgütünün barajlara yönelik saldırılarda bulunduğunu" anımsatması üzerine, terörün kalkınma ve demokrasinin düşmanı olduğunu, terörün bulunduğu yerde özgürlüklerin de tam anlamıyla yaşanamadığını ifade etti.

Terörün yaşam kalitesini düşürdüğünü, ve yatırım ortamına da zarar verdiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'daydım. Orada bazı işletmecilere sordum. Hemen yansımış. Otellerin doluluk oranlarından tutun da esnafın cirosuna kadar hemen bir etkide bulunuyor maalesef. Yatırımcıların kararlarını etkiliyor. Dolayısıyla, güvenliğin sağlanması, ekonomik açıdan da kalkınma açısından da çok önemli. Emniyetin, güvenliğin olduğu bir ortamda yaşam kalitesi arttığı gibi iş ortamı da daha iyi hale geliyor. Bu terörden en fazla zarar gören de doğuda ve güneydoğuda yaşayan insanlarımız. Orada baktığımız zaman neden yeterince, istediğimiz ölçüde yatırım olmuyor çünkü tam anlamıyla yatırımcıya güven veren bir ortam maalesef oluşmuyor. Bir taraftan oradaki olayların oluşturduğu imaj içinde bırakın bölgeye yatırımcı gitmesini, bölgeden dışarıya sermayenin gittiğini de görebiliyoruz. Bu tabi arzu etmediğimiz bir durum. İnşallah en kısa sürede farklı bir ortam oluşur."

Cevdet Yılmaz, son günlerde terör olaylarında artış yaşandığını ancak terörle mücadele konusunda çok ciddi bir çaba olduğuna dikkati çekerek, bu çaba sonucunda daha iyi bir noktaya gelineceğini kaydetti.

Terör örgütünün silahlarını bırakıp yurtdışına çıkmak yerine tam aksine sahada iş adamlarından haraç alma, şantiyelere saldırı gibi birçok yasa dışı olayı gerçekleştirdiğini anlatan Yılmaz, bunun zararlarının görüldüğünü savundu.

Yılmaz, Diyarbakır'daki Silvan Barajı'nın tamamlandığında 240 bin hektara yakın alanın sulanacağına, tarıma ve bölge insanına ciddi katkılar sağlayacağına vurgu yaparak, bu projeye sürekli terör saldırıları gerçekleştirildiğini anımsattı.

Bu projeye saldıranların aslında bölgenin kalkınmasın engellediğini belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"Oradaki yoksulluğun devamını istemiş, gençlerin iş bulmasını engellemiş oluyorlar. Dolayısıyla görüşümüz ne olursa olsun, kime oy vermiş olursak olalım hepimiz bu noktada birleşmemiz lazım. Siyasi partimiz ne olursa olsun, etnik kökenimiz, mezhebimiz, dinimiz, ideolojimiz ne olursa olsun hepimizin bu terör konusunda ilkesel bir tavır sergilemesi lazım. Türkiye'de artık silaha yer yok, teröre yer yok. Demokrasiyle silah aynı anda olamaz. Bunu hepimizin görmesi lazım. Buna ortak bir toplum tepkisi göstermemiz lazım. Bir taraftan güvenlik tedbirleri, bir taraftan da toplumun tutumuyla ben bu sorunları en kısa sürede aşacağımıza yürekten inanıyorum."

Vali Özdemir Çakacak da Çukurova Kalkınma Ajansı'nın toplantılarına katılmak için kente gelen Bakan Yılmaz'a teşekkür etti.

Yılmaz ve Özdemir daha sonra Mersin Üniversitesi (MEÜ) Çiftlikköy Yerleşkesi'ni ziyaret ederek, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'dan üniversitenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Yılmaz'a ziyaretlerinde AK Parti Mersin milletvekilleri Mustafa Muhammet Gültak ve Yılmaz Tezcan ile AK Parti Mersin İl Başkanı İsmail Taşpınar eşlik etti.