Karaya çıkan caretta carettaya köpekler saldırdı

Karaya çıkan caretta carettaya köpekler saldırdı
Karaya çıkan caretta carettaya köpekler saldırdı
- Mersin'in Anamur ilçesinde yumurtlamak için sahile çıkan caretta caretta türü deniz kaplumbağası başıboş köpeklerin saldırısı sonucu yaralandı

MERSİN (AA) - Mersin'in Anamur ilçesinde yumurtlamak için geldiği kumsalda başıboş köpeklerin saldırısında yaralanan caretta caretta türü deniz kaplumbağası, görevliler tarafından Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne götürüldü.

Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde Güzelyurt Mahallesi Cerenler mevkisindeki kumsalda 3 köpeğin yumurtlamak için sahile çıkan deniz kaplumbağasına saldırdığını ve yaraladığını gören vatandaşlar, caretta carettayı köpeklerden kurtardı.

Vatandaşlar, daha sonra gönüllü caretta yuva tespiti ve koruma işlemleri yapan Ayşen Belpınar'a haber verdi. Olay yerine gelen Belpınar da durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

Bu sırada kaplumbağanın güneşten etkilenmemesi için üzerine havlu serilerek, deniz suyu döküldü. Olay yerine gelen yetkililer, kaplumbağayı Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne götürdü.

Gönüllü caretta caretta takipçisi Ayşen Belpınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, başıboş köpeklerin her yıl bu tür saldırılarının olduğunu belirterek, yetkililerden önlem almalarını istedi.

Belpınar, "Anamur sahillerinde geçen yıl da bizim bildiğimiz 3-4 vaka olmuştu. Bu yıl bu bölgede ilk vaka bugün oldu. Yetkililerden rica ediyorum bir şekilde bu sokak köpeklerine bir barınak yapılsın. Onların da yaşayabileceği bir ortam sağlansın" dedi.