Kerebiç satışlarına ramazan "dopingi"

Kerebiç satışlarına ramazan "dopingi"
Kerebiç satışlarına ramazan "dopingi"
- Hamurun içine Antep fıstığı veya ceviz konularak yapılan kerebiçe ramazanda talep arttı - Kerebiç üreticisi Yağcı: - "Mersin dışında da her yere kargoyla gönderiyoruz. Bir hafta bayatlamadan kalabilir"

MERSİN (AA) - Mersin'e özgü olmasına rağmen lezzetiyle ünü yurt geneline yayılan kerebiçe ramazanda talebin artması, üreticinin yüzünü güldürdü.

Ramazanın geleneksel tatlıları arasında yerini alan kerebiç, içli köfte tarzında hazırlanıyor. 

İrmik, yağ, karbonat ve şekerle yoğrulan hamurun içine tercihe göre Antep fıstığı veya ceviz konuluyor. Çöven otu köklerinden elde edilen süt görünümlü köpük üzerine dökülerek servis ediliyor.

Kadın ustaların ellerinde şekil bulan kerebiç, hem iftar hem de sahur sofralarını süslüyor.

- Kargoyla gönderiyorlar

Kerebiç üreticisi Şehriban Yağcı AA muhabirine, ramazanda artan talebin kendilerini mutlu ettiğini, siparişleri yetiştirmek için personel sayısını 3 kat artırdıklarını söyledi.

İnternet üzerinden de satış yaptıklarını belirten Yağcı, "Mersin dışında da her yere kargoyla kerebiç gönderiyoruz. Bir hafta bayatlamadan kalabilir. Ekşimez, kokmaz" dedi.

Yağcı, fıstıklı kerebiçin kilogramının 36 liradan, cevizlisinin ise 26 liradan satışa sunulduğunu aktardı.

Kerebiç ustalarından Fatma Serin de ramazanda yoğun tempoyla çalıştıklarını belirterek, daha fazla kişiyle siparişleri yetiştirmeye uğraştıklarını, serin kerebiçi herkesin tatması gerektiğini ifade etti.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Mersin

  ,

  Kadın

  ,

  personel

  ,

  iftar