"Kudret narı" Mersin'de de üretiliyor

"Kudret narı" Mersin'de de üretiliyor
"Kudret narı" Mersin'de de üretiliyor
MERSİN (AA) - Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can,  Doğu Afrika, Hindistan ve Güney Amerika'da yetiştirilen kudret narının, Silifke'de...

MERSİN (AA) - Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can,  Doğu Afrika , Hindistan ve Güney Amerika 'da yetiştirilen kudret narının, Silifke'de üretildiğini bildirdi.

Can, yaptığı açıklamada, Silifke'nin, Türkiye 'nin önemli tarım potansiyeline sahip ilçelerinden olduğunu söyledi. 

Toprak yapısı ve iklimi sayesinde birçok ürünün yetiştirilebildiğini ifade eden Can, çok sayıda meyvenin ilk hasat edildiği yer olması nedeniyle üreticilerin, ilçede alternatif ürün arayışlarına girdiğini belirtti.

Can, alternatif ürün çalışmaları neticesinde kudret narı üretimi denemelerinden başarılı sonuç alındığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Vatandaşlar, evlerinin önünde, bahçe kenarlarında veya dükkanlarının önünde yetiştirdiği kudret narını, alternatif ürün olarak değerlendirebilecek. Üretim alanının genişletilmesi amacıyla üreticileri bilgilendiriyoruz. Çok su istemeyen bu ürünün yetiştirilmesi çok kolay. Tıbbi bitki olarak da bilinen kudret narının başta ülser ve gastrit tedavisinde kullanıldığı, ayrıca birçok hastalığa da iyi geldiği söyleniyor. Genellikle Doğu Afrika, Hindistan ve Güney Amerika'da yetiştirilen kudret narının, Silifke ilçemizin geniş alanlarında üretilmesini istiyoruz. Bu nedenle üreticilere kudret narının yetiştirilmesi ve bakımının nasıl yapıldığını anlatıyoruz." 

Kudret narının taze tüketilmesinin yanında konservesinin de yapıldığını anlatan Can, bu meyvenin üreticilere yeni kazanç kaynağı olabileceğini kaydetti.